OBRAZEM: Jak se žije v umírající vesnici pod soptícím vulkánem?
Dokázali byste si představit, že z hory, která půl tisíciletí klidně stojí v krajině, se během pár dní stane extrémně silná sopka?
Indonéská vesnice Marinding leží jen dva kilometry od sopky Sinabung. Přes 400 let mlčela a místním se zdálo, že usnula navždy. Ale roku 2010 se probudila a od té doby do svého okolí chrlí lávu a popel.
Jenže za těch 400 let se v jejím okolí usídlilo mnoho lidí a vznikla zde řada vesnic. A teď se místní musí vypořádávat s tím, že se jejich domovy mění pod vlivem vulkánu k nepoznání. Po erupci roku 2010 muselo být evakuováno přes 30 000 osob, z nichž se domů vrátila jen část.
Ještě téhož roku došlo ještě k další erupci, tentokrát ještě silnější. Sopečný popel vystoupal do výšky pěti kilometrů a zasáhl desítky kilometrů čtverečních. Od té doby se různě silné erupce opakovaly ještě šestkrát, naposledy na konci října 2014.
Výbuchy si vyžádaly už desítky mrtvých, ale především se řada vesnic stává jen těžko obyvatelnými – sotva se podaří odklidit následky jedné erupce, přijde další. Vesnice šednou a vrstvy sopečného popela rostou. Z dříve prosperujících osad se stávají místa duchů; kdo mohl, ten se odsud už odstěhoval…
Podle biologů, kteří zdejší podmínky studovali, vymírají i lesy a ohrožen je celý místní ekosystém. Proudy lávy horké až 700 stupňů Celsia ničí vegetaci a především veškeré menší druhy zvířat, ty větší se většinou stihnou zachránit.
O SOPKÁCH SE DOČTETE VÍC V TĚCHTO ČLÁNCÍCH: