Supervulkán v Yellowstonu: kdyby vybuchl, byl by to konec lidstva
Hluboko pod povrchem Země se v Yellowstone skrývá jedna z nejničivějších přírodních sil našeho světa.
Vědci vědí, že jednou za čas některý ze supervulkánů vybuchne. Nevědí ale, kdy ani kde to bude. Jedním z nejpravděpodobnějších míst je Yellowstonský národní park.
Když paleontologové zkoumali ostatky zvířat v oblasti dnešní Nebrasky, zjistili, že většina jich zemřela na udušení popelem. Sopečným popelem. Problém je, že v Nebrasce žádná sopka nikdy nebyla – muselo jít tedy o erupci tak obrovskou, že před 10 miliony lety dosáhl její vliv až do Nebrasky. Nejpravděpodobnějším místem je Bruno Drawbridge, vulkán vzdálený přes půl Ameriky. Erupce to musela být neuvěřitelně a pro člověka nepředstavitelně velká, protože vrstva popela dosahovala do výšky dvou metrů!
Vědci netušili, jak je Yellowstone nebezpečný
Supererupce Bruno Drawbridge byla asi dvěstěkrát silnější než jakýkoliv jiný známý výbuch sopky. Muselo jít o supervulkán, erupci apokalyptických rozměrů. Takovou erupci si asi nedokážeme představit, ale díky vědeckým modelům ji dokážeme spočítat. Asi největší erupce, kterou lidstvo zažilo, byl výbuch sopky Santorini. Ta zřejmě způsobila zánik celých předantických civilizací a podle některých vědců vedla i k legendě o potopě světa a vůbec ke vzniku celého apokalyptického myšlení.
Když si představíme popel z erupce Santorini jako krychli o velikosti Rubikovy kostky, tak supervulkán Bruno Drawbridge vychrlil popel o rozměrech osobního automobilu. Tak nesmírný rozdíl je opravdu zarážející.
Výsledkem erupce supervulkánu je obrovský kráter, kterému se říká kaldera. Podmínky pro vznik supervulkánů jsou naštěstí tak výjimečné, že se vyskytují jen na několika místech světa. Jedním z nich je Yellowstonský národní park. Od jeho objevu si vědci mysleli, že jde o zcela neškodné místo. Až do poloviny 60. let vědci netušili, jaké nebezpečí zde číhá.
Supervulkán jako žádný jiný
Yellowstone je totiž velmi netypický supervulkán; nemá žádnou klasickou kalderu – podařilo se ji najít až poté, co NASA použila na její odhalení speciální zařízení. Kaldera existuje, ale klasickými metodami je neidentifikovatelná. Jiný výzkum zjistil o Yellowstonu ještě další fakt, a to ten nejvíce znepokojivý: supervulkán vybuchuje pravidelně každých asi 600 000 let. A naposledy došlo k erupci právě před 600 000 lety. Takže k té další by mohlo dojít už brzy…
Vědci se v případě Yellowstonu pravidelně mýlí. I poté, co zjistili, že opravdu šlo o supervulkán, tvrdili, že je už tato oblast neaktivní a žádné nebezpečí tedy nehrozí. Omyl. Až v 80. letech 20. století zjistili zeměměřiči, že se země v Yellowstonu zvedá vzhůru. Za necelých 100 let asi o 40 centimetrů. Celý park tlačí vzhůru magma tlačící se vzhůru… V současné době je magma „jen“ osm kilometrů pod povrchem.
Co by, kdyby...
Tento magmatický krb je ohromný. Co by se stalo, kdyby došlo k jeho erupci? A na co se nutně musí Američané připravit? Vědci to jen odhadují, například podle srovnání s jinými erupcemi. K poslední erupci supervulkánu došlo před 75 000 lety na Sumatře, v místě, kde dnes je jezero Toba. Celé 100 kilometrů dlouhé jezero je vlastně kalderou sopky…
Celou jižní Asii pokryla vrstva popela hluboká 10–30 centimetrů. Do vzdálenosti 1000 kilometrů od Toby byla země pokrytá popelem až do výšky 6 metrů. Vše živé v této oblasti prakticky ihned zemřelo, ale následky si odnesla téměř celá Země. Globální teplota na naší planetě poklesla asi o pět stupňů Celsia. Důsledkem bylo katastrofální vymírání živočišných druhů… Pokud by došlo k podobně silné erupci Yellowstonu, lidstvo by nemělo šanci přežít.
Protože toho známe o erupci supervulkánu tak málo, nevědí zatím seismologové ani to, jak jeho případný výbuch předpovědět.
Text: RD