24. dubna 2013 06:00

Obrana před asteroidy podle NASA: Jaderný útok!

Ve vesmíru toho kolem Země létá mnohem víc, než jsme si ještě před pár lety mysleli...

Exploze bolidu poblíž Čeljabinsku v Rusku a škody způsobené rázovou vlnou opět rozvířily diskuse o tom, zda je možné se hrozbě z kosmu vůbec bránit. V současné době nemáme dostatečné prostředky na objevování a sledování všech objektů prolétávajících sluneční soustavou, natož potom prostředky, jak se jim účinně bránit.

Jednou ze dvou možností je likvidace asteroidu v jeho celistvé podobě, například přesně mířeným jaderným výbuchem. Jak by to vypadalo a pomohlo by to vůbec?

Asteroid o průměru 500 metrů? Máme šanci!

Máme zkušenosti jak s navedením sondy, tak i s jejím dopadem na asteroid, resp. planetku. Abychom dopravili velkou jadernou nálož (> 1Mt) na asteroid, potřebovali bychom silnější nosnou raketu – což není nepřekonatelný problém.

Podívejte se, jak vypadá simulace jaderného útoku na asteroid:

Vědci z Los Alamos teoreticky spočítali důsledky odpálení jaderné nálože přímo na povrchu asteroidu. Simulaci uskutečnili na modelovém asteroidu o průměru 500 metrů, na němž by došlo k explozi o síle 1 Mt. Ta by měla mít podle nich pro asteroid fatální důsledky. Není tudíž zapotřebí provádět všelijaké "výkopové práce", jichž jsme byli svědky ve filmu Armageddon.

Má to ovšem jeden háček: při výbuchu jaderné nálože u povrchu asteroidu nedojde k jeho zničení, nýbrž k rozdělení na menší, radioaktivní části, z nichž většina nadále směřuje k Zemi. Následky dopadu budou pochopitelně menší, než kdyby na naši planetu dopadl celistvý asteroid.

Jestliže dopadne na Zemi asteroid již zmiňovaného průměru, způsobí explozi odpovídající síle 3500 Mt (Car-bomba 56 Mt) a vytvoří kráter o průměru šest kilometrů. Následná kontinentální katastrofa zasáhne vše živé i tisíce kilometrů daleko.

Budeme-li chtít odklonit planetku z její dráhy, můžeme odpálit jadernou nálož ve větší vzdálenosti. Avšak musíme si být vědomi toho, že zničující efekt bude rozhodně menší, protože v kosmu není atmosféra, a proto nemůžeme počítat s tlakovou vlnou.

Dojde přitom k odpaření části hmoty z planetky, jež vytryskne do kosmu značnou rychlostí. Podobně lze odklonit dráhu planetky, neboť odpařující se hornina se stane jakýmsi "raketovým pohonem" asteroidu.

Uvažujeme-li o tom, jak se bránit dopadům různých asteroidů či dalších vesmírných těles, vynoří se spousta otázek, kupříkladu: Jak zabránit zásahu Země všemi kusy asteroidu? Můžeme zjistit vhodné složení a podle toho určit místo exploze jaderné nálože? Je horší množství menších kusů, na něž se asteroid rozštěpí, než jeden velký asteroid? Budeme mít dostatek času na to, abychom vůbec něco podnikli?

V každém případě budeme muset nejprve shromáždit maximum informací o konkrétním vesmírném tělese, za mnohé např. materiál, tvar, rozměry, hmotnost – a samozřejmě zjistit co nejpřesněji trajektorii pohybu onoho tělesa. Teprve na základě všech získaných údajů můžeme přesně naplánovat čas exploze a její umístění.

autor: Michal Polák

Více článků o vojenské technice a armádách najdete na webu Armádní noviny:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom