Za 1 548 mrtvých nemohla jen ničivá exploze. Nejhorší důlní katastrofu historie způsobilo nelidské vedení
Většina z více než 1 500 lidí, kteří v roce 1942 v dole Honeiko zemřeli, ve skutečnosti přežila prvotní výbuch bez úhony. Mrtvá těla záchranáři vynášeli ven celých deset dní.
Důlním podnikem, obehnaným ostnatými dráty a na první pohled připomínajícím spíš krutý pracovní tábor, se 26. dubna roku 1942 rozlehl mohutný výbuch. Oheň mnohé ze zbídačených dělníků sežehl tak, že je později nešlo identifikovat. Většině z víc než 1 500 mužů, kteří se v téhle části podzemí nacházeli, se ale povedlo explozi i žár přežít, a když odezněly i poslední ozvěny děsivého výbuchu, oddechli si v tichu, které se rozhostilo. Smrt si je ale stejně našla…
#Documentary I The world's worst coal mining disaster In 1942, the Benxihu colliery disaster in China cost 1,549 lives...
Posted by SBM Group Machinery&Construction on Thursday, March 2, 2017
Spíš pracovní tábor než důl
Ještě desetiletí před Druhou čínsko-japonskou válkou (1937–1945) byl důl na uhlí a železnou rudu u města Pen-si v Mandžusku společným podnikem, o který se Japonsko s Čínou dělilo, po anexi Mandžuska v něm ale Japonci postupně získali kontrolu. Vytěženým uhlím napájeli svou válečnou produkci a válka jim zase dodala pracovníky: tisíce válečných zajatců pocházejících hlavně z Číny.
Podmínky, ve kterých pracovali, nebyly daleko od těch v evropských pracovních táborech: Boty se podvyživeným dělníkům do týdne rozpadly na nohou, oblečení ani jídlo téměř nedostávali a přesto byli nuceni v dolech pracovat i víc než dvanáct hodin denně. Kdo padl vyčerpáním k zemi, mohl se spolehnout na brutální výprask od japonských strážných, kteří na oplocený objekt, kde živořili i příbuzní zajatých mužů, dohlíželi. Hygienické i životní podmínky byly v táboře tragické a jako oheň se jím proto šířily nakažlivé choroby jako cholera nebo tyfus.
Ráno 26. dubna se oblastí prohnal silný tajfun a v dole začal kvůli špatně nainstalovanému elektrickému vedení vypadávat proud. Ředitele dolu to od nasazení obvyklých 4 tisíc dělníků neodradilo, zavelel ale vypnout elektřinu a začít s opravami. V podzemí nikdo nevěděl, že v dole právě odstavili ventilátory. V úzkých chodbách se hromadil plyn a uhelný prach… a obojí se začalo mísit. A když ventilátory po opravě opět zapojili, stačila jediná malá jiskřička, aby se tyhle dvě ingredience změnily v ohnivé peklo.
Seeds of Fire: April 26, 1942 - An explosion in the Benxihu Colliery in Benxi, Liaoning, China, results in the death of...
Posted by Connexions on Sunday, April 26, 2020
Nemuseli zemřít
Horníka, který stál venku, exploze obrovskou silou smetla a zabila. Tlaková vlna rozmetala i nedalekou budovu. Plameny se rychle šířily a šlehaly až na povrch spolu s oblakem dusivého kouře. Ze strachu, aby se oheň dál nešířil, přišel z vedení dolu pokyn ventilátory opět uzavřít a pak pod zem vyslali deset záchranářů. Nedošli daleko, jejich dýchací přístroje selhávaly. Na povrch se tak dostal jen jeden jediný dělník, a ten si zachránil život sám. Možná kdyby se ho tehdy zeptali, jaká je dole situace, zvládli by včasným spuštěním ventilátorů zachránit stovky životů.
Jak se totiž ukázalo, drtivá většina z 1 548 lidí, kteří v dole po explozi zahynuli, výbuch přežila bez úhony. Otrávili se ale oxidem uhelnatým kvůli nedostatku čerstvého vzduchu.
Chránili techniku?
Mrtvá těla z dolu vynášeli dalších deset dní a naházeli je do masového hrobu. Po dalších dvaceti dnech obnovili těžbu a pokračovali v ní až do srpna 1945. Že by většina z obětí neštěstí přežila, prokázalo následné vyšetřování pod taktovkou Sovětského svazu, a někteří lidé v Číně byli přesvědčeni, že Japonci svým rozhodnutím ventilátory vypnout chránili drahou důlní techniku a životy dělníků, mezi kterými bylo jen 31 Japonců, raději obětovali. Obviněn ani potrestán ale nikdy nikdo nebyl a událost je dodnes považovaná za nejhorší důlní neštěstí v historii.
Zdroj: Mining Technology