Našel se chybějící kus záhadného stroje z Antikythéry – prvního prapočítače
Nové výzkumy, nový nález, nová tajemství. Tak by se dal označit výsledek pátrání nové expedice do útrob starodávné lodi.
Další dílek do skládanky tajemství
Roku 1902 byl ve vraku římské lodi poblíž řeckého ostrova Antikythéra objeven zvláštní mechanismus. Musel vzniknout někdy mezi roky 150 – 100 před naším letopočtem, jeho přesný původ ale dodnes vědci nerozluštili.
Skládal se ze přibližně sedmdesáti silně zkorodovaných úlomků bronzu ve tvaru koleček a dalších kousků stroje. Když archeologové toto zařízení rekonstruovali, ukázalo se, že se jedná o stroj velký asi jako krabice od bot vybavené na čelní straně dvěma ciferníky. Celý přístroj měl astronomický účel: ukazoval pohyby Slunce a Měsíce, dokonce ale uměl předpovídat, kdy nastanou zatmění. Daly se jím také vypočítávat sportovní hry se čtyřletou periodicitou. Umělo napodobovat i nepravidelný pohyb Měsíce kolem Země.
Archeolog Evans už před několika lety po pečlivém studiu mechanismu naznačil, že se může jednat jen o kus většího stroje. Kdyby se totiž k původním 37 ozubeným kolečkům a 45 pohyblivým destičkám přidalo jen dalších 17 částí, dokázal by stroj zobrazovat také pohyby všech pěti tehdy známých planet. A takové zařízení se dalo klidně umístit na krabici. Dnes se celý stroj nachází v Národním archeologickém muzeu v Athénách.
Archeologové zkoumali pomocí rentgenu a dalších moderních metod, jak přesné celé zařízení bylo. Vědce zaskočilo, s jakou přesností byly drobné součástky vyrobené: bylo to srovnatelné s postupy hodinářů v 18. Století našeho letopočtu. Nejzajímavější je použití takzvaných diferenciálních převodů, o nichž se věřilo, že vznikly až kolem 16. století.
Vrak lodi, která strojek vezla, od té doby prozkoumala řada vědců, amatérů i zlodějů starožitností – ale nikdo nic nenašel. Jen tým slavného oceánologa Jacquese –Yvea Cousteaua tu objevil několik kostí, zřejmě čtyř osob.
Od roku 2012 ale místo nálezu studoval tým vedený Dr. Brendanem Foleym z Woods Hole Oceanographic Institution, který později přešel na Lund University. Vědci byli tentokrát vybavení nejmodernější technologií, aby pátrali po vraku, který se mezitím sesunul po 55metrovém svahu.
Většina lodi je nyní zcela zničená, dřevo sežrali během staletí mořští živočichové, ale podle Foleyho vrak výrazně poškodil také výzkum Cousteauova týmu.
Bronzová kopí, zlaté šperky a...
Foley našel nedaleko prvního vraku ještě jeden, ale především v tom prvním odhalil, že původní výzkum nebyl zase tak dokonalý. Podařilo se objevit spoustu zajímavých artefaktů – například dvě masivní bronzová kopí, kousky skla na mozaiky, kusy soch, stříbrné a zlaté šperky a další.
Ale vůbec nejzajímavější byl zelený disk připomínající kámen. Jenže ve skutečnosti jde o osmicentimetrový kruh se čtyřmi železnými ručičkami a několika dírkami. Je na něm vyrytý Taurus – býk. Vědci zatím nemají ponětí, jestli se jedná o nějakou zatím neznámou část původního stroje, anebo jestli nejde třeba o nějaký další stroj, který mohla loď převážet. Zatím to ale vypadá, že je až příliš podobný původnímu počítači na to, aby to byla jen náhoda.
Text: MK