Král Richard III. měl ve střevech červy
S hygienou panovníků to asi nebylo úplně slavné, jak ukazuje nový objev historiků.
V historickém dramatu Williama Shakespeara proklíná Richarda III. královna Markéta slovy: "Červ svědomí ti stále hlodej v duši!" Jak nyní zjistili vědci, Shakespeare se tu dostal blíž k realitě, než sám tušil. Z kosterních ostatků Richarda III. je zřejmé, že anglický král měl ve střevech červovité parazity, napsala agentura AFP.
Ostatky Richarda III., který vládl Anglii v letech 1483 až 1485, se v loňském roce podařilo najít pod parkovištěm ve městě Leicester. Od té doby odborníci tento mimořádný nález zkoumají a doplňují další podrobnosti o životě a době středověkého panovníka.
Při probírání usazenin našli vědci Cambridgeské univerzity "mnoho" mikroskopických vajíček parazita v oblasti dolní části páteře, kde měl monarcha za života vnitřnosti. "Tento nález ukazuje, že Richard měl ve střevech škrkavky," napsali vědci v časopise The Lancet. "Škrkavky se šíří při kontaminaci jídla fekáliemi ze špinavých rukou nebo při použití fekálií jako hnojiva," dodali.
Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) je zvláště nepříjemný parazit, který je i v současnosti běžný v částech Afriky a Latinské Ameriky. Do těla se dostávají spolknutím vajíček, která opouštějí tělo nakaženého člověka stolicí.
Cesta škrkavky
Vajíčka se dostanou trávicím traktem až do střeva, kde se z nich vylíhnou larvy. Ty prolezou střevní stěnou, dostanou se do krevního oběhu a krev je zanese až do plicních cév. Tady prolezou stěnou plicních cév do plic, kde začnou dráždit nakaženého ke kašli. Člověk je vykašle do dutiny ústní a obvykle spolkne. Larvy se tak dostanou zpátky do trávícího traktu a do střeva, kde dospívají. Dorůst mohou až 35 centimetrů; ve střevě nakladou vajíčka odcházející se stolicí a kruh k možné nákaze dalšího člověka se uzavírá. Dospělá samička dokáže vyprodukovat až 200 000 vajíček denně.
Anglii 15. století sužovala celá škála střevních parazitů. Patřili mezi ně tenkohlavec lidský (Trichuris trichiura), motolice jaterní (Fasciola hepatica), tasemnice bezbranná (Taenia saginata), tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium) a škulovec široký (Diphyllobothrium mansonoides), kteří se šířili prostřednictvím syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného nakaženého masa. Z nich vědci v Richardově hrobě nic nenašli.
ČTK