Král gangsterů opouštěl Alcatraz s mentální kapacitou dítěte. Většinu života ho trápila děsivá choroba
Alkohol, zločin a prohibice (1) – Al Capone
Al Capone, občanským jménem Alphonse Gabriel Capone, se stal synonymem pro americkou mafii v pohnutých letech prohibice.
Legendární Al Capone (*1899) vyrůstal v New Yorku, přesněji řečeno v Brooklynu v rodině chudých přistěhovalců z Neapole, kteří měli celkem devět dětí. Ve škole moc nepobyl, jeho studijní kariéra skončila už ve 14 letech poté, co při vyšetřování drobného průšvihu udeřil svou učitelku.
Al Capone Zdroj: Getty Images
Al Capone se dožil jen 48 let Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Neprůstřelný zelený Cadillac, v němž jezdil Al Capone, šel v roce 2020 do dražby s vyvolávací cenou 1 milion dolarů Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Al Capone jako veřejný nepřítel č. 1 Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Al Capone u svého domu na Floridě Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Al Capone v době svého zatčení v roce 1931 Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Hlavním zdrojem Al Caponeho příjmů byla prohibice Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Sedm obětí Valentýnského masakru Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Přečtěte si také: Ikonický samopal Thompson si oblíbili především gangsteři
V té době už byl totiž budoucí symbol organizovaného zločinu členem hned několika pouličních gangů, jako byli South Brooklyn Rippers, Forty Thieves Juniors nebo James Street Boys. Kromě drobných krádeží a vloupaček Al Capone také pracoval na různých pozicích v cukrárnách, bowlingových hernách a v továrnách.
Tehdy také přišel ke své přezdívce Zjizvená tvář odkazující na výrazné jizvy táhnoucí se mu po obličeji. Pokud si ale myslíte, že šlo o důsledek nelítostné války gangů, jste na omylu. Al Capone jen coby barman v jednom nevěstinci nevhodnými komentáři na adresu ženy, která se do baru přišla bavit se svým bratrem, vyvolal banální bitku.
Nezůstalo ale jen u rvaček. Al Capone je podezřelý z mnoha vražd, které měl spáchat nebo nařídit za svého života v New Yorku a hlavně později v Chicagu, kam se přestěhoval. Žádná mu ale nebyla nikdy prokázána. Platí to i o takzvaném Valentýnském masakru, kdy 14. února 1929 v garážích v Chicagu nechal zřejmě právě Al Capone postřílet sedm členů konkurenčního irského gangu.
Vězeň z Alcatrazu
Skutečnost, že Al Capona za mříže nakonec dostali účetní, je dostatečně známá. Za daňové úniky padl 24. října 1931 rozsudek 11 let vězení, pokuta 50 000 dolarů plus 8 000 dolarů za soudní výlohy a k tomu 215 000 dolarů dlužné daně z let 1925–29. Al Capone nastoupil k výkonu trestu v Atlantě, podle dokumentu Alkohol, zločin a prohibice vysílaného na Prima ZOOM je ale mnohem známější jeho pobyt v Alcatrazu.
Mohlo by vás zajímat: Vězení, z něhož nebylo úniku. Slavný Alcatraz už je desítky let mimo provoz
Méně známá je skutečnost, že když byl 16. listopadu 1939 z vězení předčasně propuštěn, přirovnávali lékaři jeho mentální kapacitu k 12letému dítěti. Postupující demenci zavinila nemoc syfilis, kterou Al Capone onemocněl už v mládí. Jeho stav se dál zhoršoval a v roce 1947 někdejší král amerického podsvětí s nevratně poškozeným mozkem a v péči příbuzných zemřel na záchvat mrtvice, následný těžký zápal plic a infarkt. Bylo mu 48 let.
Zdroj: History Colored, History Extra