4. května 2019 12:00

Jsou templářské poklady ukryté v Česku? Hledá se zlatý kříž z Národního muzea

Řád templářů byl kdysi mocný a bohatý. Kam zmizel jeho hojný majetek? Stopy vedou i do Čech. Záhady templářů se týkají i českých zemí. A to víc, než tušíte...

Templářský řád je dodnes spojovaný s mnoha záhadami a dokonce i s různými spikleneckými teoriemi. Většinou jsou to sice nesmysly, ale některé události, které se s templáři pojí, opravdu dodnes nejsou úplně jasné. A velmi zajímavé je, že stopy templářských záhad až podezřele často vedou do českých zemí.

Templáři v českých zemích

Templáři jsou s českými zeměmi spojeni velmi dlouho. Dorazili k nám na začátku 13. století a velmi rychle zde začali rozšiřovat své majetky. A to přesto, že museli soupeřit s „konkurenčním“ řádem johanitů, kteří se v českých zemích objevili už půlstoletí před nimi. Templáři tu sice vydrželi jen 80 let, než byli zrušeni, ale stačili si za tu dobu vybudovat čtyři sídla, jimž říkali komendy:

  • Staré město pražské, kde templáři obývali areál poblíž rotundy sv. Vavřince. Později na jeho místě byl vystavěn kostel sv. Anny, dnes je poblíž známé Divadlo Na Zábradlí.
  • Uhřiněves u Prahy, templářskou tradici připomíná městský znak. Na jedné z věží v znaku Uhřiněvse je umístěný červený templářský kříž.
  • Jamolice na Znojemsku
  • Čejkovice u Hodonína byly nejdůležitějším z majetků templářů v našich zemích. S jihomoravskými Čejkovicemi je spojena i osoba bratra Ekka, který vytvořil z Čejkovic reprezentativní centrum templářských majetků u nás.

Zkáza templářů - pověstný pátek třináctého

Templáři u nás působili poměrně nenápadně, není příliš důkazů o tom, jak zasahovali do politiky. O to zajímavější to ale začalo být, když francouzský král Filip IV. Sličný řád zrušil pod záminkou, že templáři odmítají přispívat na výdaje na válku. To ale byla velmi pravděpodobně jen záminka. Nejspíš ho zajímaly templářské poklady, které se podařilo řádu shromáždit. A tak Filip přišel s řadou obvinění, jež řád templářů dokázala zničit.

Nařkl řád z kacířství, sodomie a mnoha dalších hříchů a v pátek 13. října 1307 nechal všechny templáře ve Francii pozatýkat. Jenže 14. století bylo v mnoha ohledech stejné jako 21. století – takže zvěsti o králových úmyslech se rozkřikly ještě před tím. A tak se řadě templářských lodí naložených až po okraj poklady a řádovými listinami podařilo z Francie uprchnout. Každopádně král Filip prakticky nic z pokladů nezískal. A navíc poslední velmistr templářů Jacques de Molay krále i papeže proklel. Na hranici v březnu 1314 z plamenů vyzval oba na boží soud. O měsíc později zemřel papež, za osm měsíců i král Filip.

Kam mizelo templářské zlato? Vypadá to že i do Čech

Nejčastěji templáři prchali na Pyrenejský poloostrov a do Skotska. Není však vyloučené, že se některé části jejich cenností dostaly i do Čech – respektive spíše na Moravu. Poslední hlavou templářského řádu byl u nás jistý Ekko z Čejkovic. Ten právě do Čejkovic přenesl sídlo řádu a vytvořil z nich úžasné centrum templářů pro východ Evropy.

Protože byl templářský řád u nás poměrně nenápadný, mohl se zde pokusit některé cennosti ukrýt. Už řadu let po nich milovníci záhad pátrají, ale zatím marně. Nejvíc se mluví o vrchu Klenově na severozápadě Vsetínských vrchů. S velkou pravděpodobností zde stával templářský hrad Freudensberg.

Dokladů a důkazů je sice málo, ale fantazii lidí to nemůže nijak omezit. Už jen proto, jak málo se toho po templářích dochovalo. Prázdno se dá vždycky nejlépe doplnit výmysly. Zajímavé je však to, že to, co po templářích zůstalo, se občas tak trošku záhadně ztratilo. Jde třeba o slavný zlatý kříž, který byl od 19. století uložen v Národním muzeu. Ani jeho zdi však poklad neuchránily – dodnes se nepodařilo zjistit, kdo a jak kříž ukradl. A pak se divte, že se spekuluje…

Text: Petr Kliment

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský