Jan Neruda: Literární génius měl bouřlivý osobní život. Jak to bylo s jeho antisemitismem?
Gigant české literatury, který napříč žánry vytvořil jedny z našich nejzásadnějších děl 19. století. To byl Jan Neruda, jemuž však literární úspěchy mnoho osobního štěstí nepřinesly.
Slavný Jan Neruda je pro leckoho jen jedním z mnoha literátů 19. století, kteří nám dnes nemají co říct. Byla by však velká škoda si tohoto umělce zaškatulkovat jako „jednoho z mnoha“ – Neruda totiž vedle dodnes poutavého literárního odkazu zaujme i na svou dobu značně nestandardním soukromým životem.
Rodák z pražské Malé Strany (ne náhodou je po něm pojmenováno prestižní gymnázium či ulice vedoucí k Pražskému hradu) se narodil v roce 1834 za Rakouského císařství. Dostalo se mu gymnaziálního vzdělání, pozdější studia na právnické ani filosofické fakultě však nedokončil. I tak si ale dopřával život intelektuála a cestoval po celé Evropě; velkého bohatství se nicméně nedočkal ani v pozdějších dekádách.
Během 50. let Neruda také přičichl k novinařině, která následně tvořila největší část jeho díla. Zpočátku musel psát německy, od začátku 60. let však psal pro časopisy Čas, Hlas a jeho nejslavnějším působištěm se staly Národní listy. Stal se též předním představitelem májovců, skupiny mladých literátů zaměřených na realistický styl a kosmopolitismus. Na špičce tuzemské literatury se udržel až do své smrti kvůli rakovině tlustého střeva v roce 1891; jeho potřeb se (podobně jako v případě Karla Havlíčka Borovského) stal národní událostí.
Pestrý osobní život
Soukromý život Nerudy byl poměrně bouřlivý, a to už jen kvůli dnes banálnímu faktu, že se nikdy neoženil. Údajně skvěle tančil, takže během plesové sezóny se z něj stával lev salonů. První vztah měl Neruda s Annou Holinovou, jeho múzou a členkou intelektuální rodiny, díky níž se Neruda seznámil třeba s Boženou Němcovou či Karlem Jaromírem Erbenem. Jeho nejslavnější partnerkou byla spisovatelka a kolegyně v řadách májovců Karolína Světlá, přestože je podle všeho pojila jen intelektuální blízkost. Právě kvůli tomuto ne-vztahu se Světlou skončila svůj románek s Nerudou Holinová, přičemž platonickou lásku mezi Světlou a Nerudou zase zatrhl její manžel, učitel Petr Mužák. Neruda se opakovaně zamilovával, ale žádný vztah k trvalému svazku nevedl; možná hrála roli i Nerudova velká blízkost s vlastní matkou, se níž žil až do její smrti v roce 1869.
Dnes r. 1834 se narodil Jan Neruda, představitel májovců a obtížné maturitní otázky
— Jan Neubauer (@neubJan) July 9, 2020
Vřelý vztah s matkou;
miloval, též i platonicky, mnoho žen;
čím byl starší, tím více se mu líbila mladá koťátka.
Možná proto jej celý život provázela paní Nouze.
"Kdo nic neví, musí všemu věřit" pic.twitter.com/GNZnQmbuh1
Smutnou kapitolou je Nerudův domnělý antisemitismus, jehož o necelé století později, během druhé světové války, zneužila nacistická propaganda. Neruda totiž koncem 60. let vydal pamflet s názvem „Pro strach židovský“, v němž deklamoval výrazně protižidovské myšlenky. Jeho názory však nebyly z dnešního pohledu rasistické – Neruda především bojoval za vymezení českého národu z německého područí, jehož výraznou součástí totiž byli i Židé, podle Nerudy neochotní k asimilaci mezi Čechy. Motivace to tedy byla politická, ovšem dnes takové názory budí především rozpaky či rovnou odsudky.
Rozmanité práce
Vrcholem Nerudovy prózy byly Povídky malostranské, v nichž využil zažitých i odposlouchaných historek ze svého dospívání. Jeho otec, vysloužilý voják, totiž vlastnil trafiku, v níž si místní podobné báchorky často vyprávěli. Díky humoru a čtivému stylu Povídky malostranské dodnes patří mezi ty stravitelnější součásti povinné školní četby. Podobně i Arabesky stojí na kratších útvarech, jež Neruda obecně preferoval – i v rámci své žurnalistické kariéry v podstatě založil žánr fejetonu a notně zdokonalil i podobně stručné, často až satiricky psané formáty.
July 9th in year 1834, Jan Neruda, Czech journalist and poet was born #JanNeruda #history #datefacts pic.twitter.com/gfmOgtE55b
— Today in History 🏛⛩🗼🗽📅 (@date_facts_MR) July 9, 2021
V Nerudově poezii najdeme hned několik klíčových děl, povětšinou pesimistické a skeptické povahy – tajemné Balady a romance, astrálně procítěné Písně kosmické či posmrtně vydané, vírou v národ definované Zpěvy páteční. Dominantou jeho práce však byl dlouhodobý zájem o národní otázku, o češství. Neruda tak právem patří mezi nejvýraznější představitele české literatury 19. století, kteří pomáhali vytvářet díla definující českou kulturu.
Odkaz na obrázkovou licenci: CC0 1.0