Jak (ne)vidět největší palestinskou podlahovou mozaiku
Vypadá to, jako taková hra palestinských památkářů. Na okamžik odkryjí jen vybraným očím největší podlahovou mozaiku s tím, že se znova ukryje a objeví až za rok. Možná
Palestinské úřady zpřístupnily veřejnosti největší podlahovou mozaiku. Nacházela se v lázni někdejšího Hišámova paláce, který leží u biblického Jericha na Západním břehu Jordánu. Mozaikové geometrické a květinové ornamenty zabírají plochu větší než 820 metrů čtverečních. Cenná památka, pocházející podle archeologů z 8. století, byla k vidění pouze dnes. Pak bude znovu zakryta, aby byla chráněna před sluncem.
Hlavně aby na ní nesvítilo slunce
Návštěvníci měli možnost vidět skvostné vzory zachované v barvách červené, modré a okrové. Výzkumy ukazují, že palác byl obydlen až do 10. století. Podle palestinské agentury WAFA se mozaika našla pod sutinami, které zůstaly po zemětřesení z roku 947. Objevena byla při průzkumu ve 30. letech minulého století.
Guvernér Jericha Madžíd Fatjání řekl, že k nálezům patří i mozaiková podoba stromu života. Po jedné straně kmene mohutného stromu dohání lev jelena, zatímco na druhé se v poklidu dva jeleni pasou, což je symbolické znázornění války a míru, řekl guvernér.
Ruiny byly sice objeveny už v roce 1873, ale první vykopávky provedl až ve 30. letech Brit Robert Hamilton. Palác je příkladem rané islámské architektury. Leží 260 metrů pod úrovní moře a je restaurován z financí, které poskytuje Japonsko. Měl několik obytných poschodí, mešitu, dvůr, sloupovou chodbu a byla v něm fontána i lázeň.
Historie není zcela jasná
Historici původně uváděli, že byl palác postaven za umajjovského chalífy Hišáma bin Abdal Málika v letech 724 až 743, nynější odborníci se ale kloní k názoru, že stavitelem byl až Hišámův nástupce Valíd II. Palác byl sice jeho rezidencí, ale byl poprvé poškozen už při zemětřesení v roce 749.
Slavnostnímu otevření mozaiky byla přítomna palestinská ministryně pro cestovní ruch a památky, jerišský guvernér, generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a japonský velvyslanec u palestinské samosprávy. Ministryně pro cestovní ruch Rúlá Maája řekla, že podlaha bude znovu zakryta, dokud nebude ukončena stavba přístřešku nad ní, což by mělo být příští rok.
ČTK