Továrna zkázy: Masivní exploze zanechala stovky mrtvých a obří kráter. Co přesně výbuch způsobilo?
21. září 1921 proběhla jedna z nejhorších katastrof svého druhu, když obří exploze zdemolovala nejen chemičku BASF, ale i domy v okolí.
Výbuch chemičky Badische Anilin- & Soda-Fabrik, známé hlavně pod zkratkou BASF, je jednou z největších nenukleárních katastrof na světě. Drama, které se uvnitř továrny odehrálo 21. září 1921, si lze představit jen těžko. Stejně jako atmosféru, která ve zdevastovaném okolí v následujících měsících panovala.
Vysklená okna i 30 kilometrů daleko
Když továrna explodovala, bylo teprve půl osmé ráno. Západoněmeckým městečkem Oppau, které je dnes součástí Ludwigshafenu, otřáslo zemětřesení a následná tlaková vlna srovnala se zemí obydlí a strhala střechy šesti a půl tisícům lidí. Okenní tabulky měli rozbité i třicet kilometrů daleko; někde kvůli sklu na silnici zkolabovala doprava. Výbuch slyšeli dokonce až ve 300 kilometrů vzdáleném Mnichově.
To ale není nic proti tomu, jak vypadala samotná chemička. Místo sila č. 110, kde k explozi došlo, zela v zemi 19 metrů hluboká jáma o rozměrech 125 x 90 metrů. Během následujících dvou dní z trosek vytáhli 550 mrtvých pracovníků chemičky; nakonec se počet obětí oficiálně vyšplhal na 559 osob a zraněných byly téměř dva tisíce. Na hromadný pohřeb na místním hřbitově přišlo 70 tisíc lidí.
Photograph of the damage from the Oppau Explosion occurred on September 21, 1921 pic.twitter.com/XaDLrcSuYo
— Kellerkind (@kellerkind71) July 29, 2021
Špatně uskladněné chemikálie?
Přesný průběh a důvod exploze nemůžeme znát jistě, neboť většina pracovníků továrny při výbuchu zahynula. Nejpravděpodobnější příčinou však zřejmě byl špatný poměr látek skladovaných v silu č. 110. V době neštěstí v něm skladovali na 4 500 tun směsi dusičnanu a síranu amonného. Jejich směs pod tlakem vlastní váhy tvoří pevnou substanci, kterou pracovníci běžně odstřelovali dynamitem. Poměr dusičnanu ale musí zůstat v jistých hodnotách, aby to bylo bezpečné.
Podle pozdějších zjištění tehdy explodovala jen jedna desetina obsahu sila, a přesto měl výbuch sílu 1–2 kilotuny TNT. Škody tehdy vyčíslili na 321 milionů marek.
Odkaz na obrázkovou licenci: CC0 1.0