Dokumentování největšího keltského pokladu se chýlí ke konci
Odborníkům a dobrovolníkům trvalo téměř tři roky, než dokázali separovat a pečlivě zdokumentovat jeden z největších keltských pokladů všech dob. Mince ještě nebyly spočítány, ale jejich konečný počet se odhaduje na 80 tisíc.
Ačkoliv k objevení pokladu došlo již v roce 2012, teprve začátkem letošního roku byla dokončena náročná separace zahrnující zdlouhavý čisticí proces, dokumentaci a třídění. Celý poklad je samozřejmě pod přísnou ochranou a dozorem úřadů ostrovního státu Jersey ležícím v Lamanšském průlivu, kde byl objeven. „Pro celý tým se jedná o významný milník. Byla to únavná, ale velmi zajímavá práce, která přinesla nečekané a úžasné objevy,“řekl Neil Mahrer, vedoucí projektu. Sám však dodává, že jedním z nejočekávanějších momentů bude až spočítání nalezených mincí, jejichž počet se odhaduje na téměř 80 tisíc. Kromě mincí ale poklad zahrnuje i jiné cennosti.
Největší keltský poklad
Unikátnímu pokladu se přezdívá Catillon II, přičemž objem nálezu je asi šestkrát větší než dosud největší objevený keltský poklad. Kromě desítek tisíc mincí nález obsahuje mnoho opotřebovaných zlatých náhrdelníků vysoce postavených členů kmene, skleněných kuliček, a dokonce i koženou kabelku nebo tkaný pytel dekorovaný stříbrem a zlatem. Odborníci odhadují, že tento fantastický archeologický nález byl pohřben francouzskými Kelty známými jako Coriosolitae kolem roku 30–50 před Kristem (území dnešní Bretaně ve Francii), kteří jej spěšně ukryli před římskou invazí. Osud pokladu je ale stále nejasný. Vláda ostrova Jersey bude teprve rozhodovat o tom, zda se vyplatí keltský nález, jehož cena se odhaduje na částku vyšší než 300 milionů korun, rozprodat nebo ponechat na ostrově.
Vyprávění místních jako mapa pokladu
Za objevením obrovského keltského pokladu stojí dvojice amatérských hledačů Reg Mead a Richard Miles. Pátrání začalo před třiceti lety, kdy se nadšení hledači pokladů, obtěžkáni běžnými detektory kovu, pustili na ostrově Jersey do řeči s místní ženou. Ta jim převyprávěla historku o svém otci, který kdysi oral na poli, během čehož zavadil o živý plot. Když plot vytrhnul, pod jeho kořeny objevil rozbitý hrnec s několika stříbrnými mincemi. Otec nelenil a třpytivé mince sesbíral do pytle na brambory, přičemž zbytky rozbitého hrnce zaoral. Vyprávěním rodinné historky byla dvojice nadšena, neboť stála za zrodem myšlenky na poklad. Chvalozpěv však brzy vystřídalo zklamání, protože žena nedokázala určit přesné místo, kde k nálezu květináče došlo. Hledače pouze instruovala hrubým odhadem, který v praxi znamenal prozkoumání mnoha okolních polí. Práce naneštěstí komplikoval také majitel vytipovaných pozemků, který hledačské dvojici umožnil průzkum a kopání pouze na velmi krátkou dobu – po sklizni.
I když mohli hledači pracovat po omezenou dobu, nenechali se odradit a poklad hledat nepřestali. Štěstí jim nakonec přálo: nejprve našli 59 stříbrných keltských mincí včetně jediné zlaté. První nález amatérské hledače obrovsky povzbudil, protože věděli, že hledají na správném místě. Později pátrali ve větších hloubkách, kde narazili na několik artefaktů. Až druhý nález je přesvědčil, že se v podzemí mohou nacházet i další cennosti, a tak v kopání ustali a zavolali na místo zkušené archeology z místního muzea. S odborníky poté skutečně objevili obrovský poklad nesmírné historické a peněžní hodnoty.
Štěstí stálo při hledačích
Keltský poklad se nacházel v celistvém bloku zeminy nevelkého rozměru (140x80 centimetrů) a váhy tři čtvrtě tuny. „Podívali jsme se hlouběji do země, kde jsme narazili na pevný předmět. Když Reg vykopal kus země, ihned jsme viděli pět nebo šest náhrdelníků,“ řekl pro BBC šťastný nálezce Richard Miles. Vykopaný blok byl vyjmut a transportován do tamního muzea Jersey Heritage, kde byl sestaven tým odborníků a dobrovolníků, jejichž údělem bylo nález pečlivě separovat a zdokumentovat. Práce to byla vskutku titěrná a zdlouhavá. Předtím, než byly jednotlivé mince a předměty z bloku odstraněny, byly podrobeny laserovému skenování z důvodu přesného zaznamenání jejich polohy. První dva roky byly věnovány čištění a odstraňování zhruba dvou tisíc mincí volně ležících na povrchu bloku, přičemž po jejich odstranění začaly v roce 2014 práce na separaci ostatních mincí. Jakmile budou archeologové alespoň zčásti hotovi, na poklad se bude moci podívat i zvídavá veřejnost. A kdoví, třeba se do té doby objeví na ostrově Jersey další poklad.
Text: Petr Smejkal
Podívejte se na video zachycující náročnou práci s pokladem: