20. dubna 2020 08:01

Coronosaurus: Příbuzný triceratopse nosil výraznou korunu

O dinosaurech toho stále moc nevíme. Dneska vám představíme jednoho zvláštního: Coronosaura!

Od dob prvního Jurského parku dinománie nepovolila, z vědeckých kruhů přicházejí stále nové poznatky ukazující, jak málo toho o těchto strašných ještěrech (jak zní překlad slova dinosaurus) víme.

Corona znamená koruna

Než se pustíme do historie staré desítky milionů let, jen si připomeňme, že latinské slovo corona znamená korunu. V češtině má tohle slovo hned několik významů – od koruny jako měny přes koronu vznikající při zatmění Slunce až po korunu královskou. A právě ta má co do činění s Coronosaurem. Tento pozdně křídový ještěr pobíhal se svou rohatou korunou po pláních kanadské Alberty před zhruba 77 miliony lety. Společného mají aktuální koronavirus a Coronosaurus jen onu korunu.

Centrosauři

Začněme trochu zeširoka. Centrosauři patřili mezi ve své době hojně rozšířené ptakopánvé býložravce. Pásli se někdy až ve stohlavých stádech. Že žádného neznáte? A co třeba Triceratops, ikonický dinosaurus s nezaměnitelným kostěným límcem?

Jak se z Centrosaura stal Coronosaurus

Ne vždy byl Coronosaurus Coronosaurem, kdysi byl Centrosaurem, přesněji (pro milovníky detailů a druhového zařazení) byl popsán jako Centrosaurus brinkmani. Druhové jméno má připomínat a vzdávat počest Donaldu Brinkmanovi z Tyrrellova paleontologického muzea, který má na svědomí celou řadu objevů z dinosauřího světa. Mít své jméno natrvalo zapsané ve jménu nějakého, byť dávno vymřelého druhu, je skutečná pocta. Korunu Centrosaura brinkmani tvoří kostěné výrůstky z lebečního límce, takže vypadá jako nějaký bizarní šlechtic či spíše šlechtična. Třeba záporná královna ze Sněhurky Walta Disneyho.

"Fosilie tohoto ceratopsida byly vykopány v letech 1996 až 2000 na lokalitě Sandhill Creek týmem pod vedením kanadského paleontologa Philipa J. Currieho. Další fylogenetické výzkumy ale ukázaly, že tento taxon je od rodu Centrosaurus natolik odlišný, aby mohl obdržet vlastní rodové jméno. V roce 2012 bylo proto stanoveno nové rodové jméno Coronosaurus, které tak trochu zapadlo do ´smrště´ popisů nových rohatých dinosaurů v předchozích dvou letech. Koronasauři měli velmi malé špičaté růžky nad očnicemi a dlouhý roh v nasální části lebky. Ten mohl sloužit jako zbraň, ať již pro účel vzájemných soubojů mezi samci, nebo pro obranu před teropodními (po čtyřech nohách chodícími pozn. autora) dinosaury," píše Vladimír Socha na webu osel.cz. Jejich velikost se u dospělých jedinců pohybovala mezi pěti až šesti metry a váha dosahovala dvou tun.

K čemu byl dinosaurům kostěný límec? Teorie se různí

Onen výrazný kostěný a často trnitý límec sloužil hned k několika účelům. Kromě toho, že se na něj upínaly žvýkací svaly (a spásači žvýkají rádi), sloužil zřejmě i k obraně (chránil krk zejména před útokem zezadu) a dost možná byl i součástí sexuálního rozlišení pohlaví. Podle některých teorií se dokonce mohla prokrvená tkáň podílet na dinosauří termoregulaci. Možná tomu bylo podobně jako u jelenů – mohutné ozdoby samců mohly sloužit jako důkaz jejich zdatnosti. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský