Další velké erupce na Slunci. Japonský fyzik varuje před supererupcí
Minulý týden došlo na Slunci k velmi silným erupcím, tento týden jsou na něm intenzivní sluneční skvrny. Co se děje?
Astronomové se prostřednictvím NASA vyjádřili k dalším případným erupcím poměrně optimisticky: “Pokud vycházíme ze stejné logiky, neočekáváme v budoucnosti nějakou, která by ovlivnila Zemi.“ Úplně jinak to celé vidí japonský astrofyzik Kazunari Shibata z univerzity v Kjótu.
Ten minulý týden varoval světovou i odbornou veřejnost, že Slunce může v blízké budoucnosti vymrštit do vesmíru erupci silnější, než lidstvo kdy mohlo zažít. A pokud by se to stalo, budou mít nejen lidé, ale všechno živé na Zemi, velký problém…
Japonský vědec věří, že podle jeho dat by tato megaerupce mohla přijít již velmi brzy. Vychází mu, že Zemi tak silná sluneční erupce zasáhne asi jednou za 800–5000 let; mohlo by se to zdát jako daleko, ale z vesmírných hledisek je to opravdu jen okamžik. Jaká bude její síla? Podle Shibaty asi 1000krát větší než u erupcí, které zasály naši rodnou planetu před týdnem. I ty však měly dost síly na to, aby byl jejich vliv cítit například na rádiové komunikaci. A teď si představte něco řádově silnějšího…
Zatím nejsilnější měřenou sluneční erupcí v našich dějinách byla ta z roku 1859; vědci ji znají pod jménem Carringtonská událost. Toto pojmenování je ovšem špatné – byla pojmenována podle britského astronoma Richarda Christophera Carringtona, takže by se jí mělo říkat spíše Carringtonova událost. Každopádně byla extrémně silná – jejím následkem byl například výpadek telegrafních signálů po celém světě.
Co kdyby....
Podle zprávy astronoma Tonyho Philipse by sluneční bouře této intenzity v dnešní době způsobila moderní civilizaci problémy ve velmi širokém spektru, přičemž je 12% šance, že se podobná událost stane mezi lety 2012 až 2022. Co se myslí těmi „problémy?“ Napříkald vyřazení družic, navigace, možná i nevratné poškození většiny elektroniky na Zemi …
V červnu roku 2013 společně výzkumníci z Lloyd's v Londýně a Atmosférického a přírodovědného výzkumného ústavu (AER) v USA použili data z Carringtonské události k odhadu stávající ceny dopadu podobné události na USA, přičemž pouze na USA odhadli dopad škod ve výši 0,6–2,6 bilionu dolarů. Ne, nejde o špatný přepočet, opravdu jde o biliony…