Sopečná erupce vyfocená z 15 metrů! Fotky pravého sebevraha
Islandskému fotografovi Valdimaru Leifssonovi se podařilo něco zcela výjimečného… Výbuch sopky na vlastní kůži.
Na Islandu dochází k sopečným erupcím větší či menší povahy prakticky neustále. Je tedy logické, že toto jinde neobvyklé divadlo láká fotografy z celého světa.
Jednou z největších výzev se mezi nimi stalo dostat se co nejblíž k sopečnému kráteru, ideálně v době, kdy vulkán soptí co nejvíc. Právě Valdimar Leifsson se stal zřejmě držitelem tohoto nepsaného rekordu.
Povedlo se mu nafotit erupci jednoho z menších vulkánů ze vzdálenosti pouhých 15 metrů. Jeho fotky jsou ještě nepochopitelnější, když se zamyslíte nad tím, že tomuto muži už táhne na 62 let…
Laki
Island leží na takzvané horké skvrně (hot spot), která, velmi laicky řečeno, vyhřívá Island zespoda. Jde o magmatický krb, který vystoupal do vyšších pater zemské kůry. Zároveň se Island díky Středoatlantickému zlomu štěpí, a podél zlomu dál stoupá magma. Díky souhře těchto faktorů je Island extrémně vulkanicky aktivní a nádherným příkladem je 25 km dlouhá sopečná řada Lakagíkar s ústřední sopkou Laki. Ta způsobila jednu z největších sopečných katastrof ve zdokumentované historii lidstva. K ničivé erupci došlo roku 1783, kdy sopka byla aktivní po osm měsíců, během kterých se uvolnilo až 15 km krychlových lávy a do ovzduší se dostalo 400 až 500 miliónů tun sopečných plynů. V roce 2014 zastavila mnohem menší erupce sopky Eyjafjallajökull leteckou dopravu nad částí Evropy.
Text: RD a TP