Čachtická paní mučila dívky odpudivými praktikami. Podívejte se do čachtického podzemí
Alžběta Báthoryová má vskutku nelichotivou pověst. Jako hraběnka lačnící po krvi mladých žen se navždy zapsala do historie svými děsivými metodami, které prováděla ve sklepeních.
O Alžbětě Báthoryové se někdy hovoří jako o nejkrutější sériové vražedkyni v historii. Kde v jejím strašném příběhu končí skutečnost a začíná fikce, však dnes bohužel není možné zjistit.
Čtěte také: Jak byly mučeny čarodějnice? Upálení na hranici předcházely drastické metody
Narodila se 7. srpna 1560 a byla obdařena krásou, bohatstvím, vzděláním a vysokým postavením. Pokud byste si mysleli, že by to někomu mohlo stačit ke spokojenému životu, v jejím případě byla touha jiná. V roce 1575 se vdala za Františka Nádasdyho, se kterým měla pět dětí. Dvě z nich však zemřely ještě v mladém věku. Její muž byl voják a často na cestách, takže většinu manželství prožili odděleně.
Podle některých zdrojů má tato žena na svědomí mučení a vraždy stovky mladých žen. To, jaká zvěrstva se odehrávala za zdmi Čachtického hradu, si dnes můžeme jen domýšlet.
Sadistická panovnice
Zpráva o jejích sadistických sklonech se začala šířit postupně. Nejprve si totiž vybírala služky ze svého vlastního panství. Místní šlechtické rodiny jí pak na hrad posílaly dívky, aby se naučily dobrému chování. Tyto ženy se však už nikdy nevrátily. Svědci vyprávěli, že tam dívky různým způsobem mučila.
Některé nechala vyhladovět, jiné stát nahé ve sklepě nebo v ledové vodě. Tím však její nechutné aktivity zdaleka nekončily. Alžběta Báthoryová měla dívky kousat do tváří, rukou, prsou a genitálií, což naznačuje, že její útoky měly nejspíš sexuální motiv. Nebohým dívkám píchala do rtů jehly nebo je pálila rozžhavenými uhlíky, které jim také strkala do genitálií.
Alžběta byla zatčena v prosinci roku 1610. Obvinili ji spolu se čtyřmi dalšími komplici z řad jejího služebnictva. Někteří z nich byli popraveni a upáleni. Báthoryová však k soudu nikdy nedošla. Z obav z veřejného skandálu a zabavení majetku byla šikovným manévrem za pomoci rodinného přítele Juraje Thurza ušetřena trestu smrti a zavřena ve vězení na Čachtickém hradě, kde zemřela sama 21. srpna 1614.
Zdroj: Dokument Zapomenuté megastavby / Jozef Kočiš: Alžběta Báthoryová a její oběti