Brnění pro ženy: to filmové by je zabilo
V poslední době se ve filmech i počítačových hrách objevuje čím dál víc silných ženských hrdinek. Skoro na všech je ale něco špatně…
Ženské tělo je krásné – a to je hlavní argument pro tvůrce brnění pro ženské hrdinky. „Přece nechceme, aby byly ženské křivky pod pancířem neviditelné,“ tvrdí. A proto se ve fantasy filmech, počítačových hrách i seriálech objevují ženy zakuté do brnění s košíčky na ňadra. Jak by to fungovalo v realitě? A má něco takového vůbec oporu v historii?
Troška historie: Ženy se v Evropě prakticky neměly šanci do brnění dostat. Brnění byla vyhrazená pro muže, ženská role do tohoto světa vůbec nepatřila. Přesto existují důkazy, že se občas ženy do rytířského pancíře dostaly – a občas šlo dokonce o docela slavné osobnosti. Tak například Johanka z Arku nosila brnění velmi často. Šlo však o natolik výjimečnou záležitost, že se nevyplatilo pro ženy brnění nějak speciálně upravovat; maximálně se trošku odlehčilo.
Speciální brnění s „úpravou pro ženy“, jaké známe z fantasy žánru, by totiž jeho nositelku spolehlivě zabilo. Jak je to možné? Smyslem brnění je, aby odvedlo zásahy zbraní do stran, tedy co nejdále od zranitelných částí těla. Pokud jsou však na brnění dva hrby určené na ochranu ňader, spolehlivě odvedou všechny zásahy zbraní přímo na hrudní koš – tedy na jedno z nejzranitelnějších míst na těle. Nositelka takového brnění tedy místo ochrany jen zvyšuje šanci, že ji náhodný zásah zbraní odešle do jiného života…
Jak by tedy vypadalo ženské brnění?
Pokud máte rádi výpravné fantasy filmy, určitě se dívejte v sobotu v sobotu ve 22.50 na Prima family. Uvidíte tam fantasy Barbar Conan - jde o tu novou verzi s Jasonem Momoou v hlavní roli. Muži i ženy ve středověku pod brněním nosili několik dalších vrstev oblečení – železo se vůbec nemělo dostat do kontaktu s tělem. Tvar těla pod takovou zbrojí absolutně nehrál roli, v podstatě úplně zanikal. Třeba Johanka z Arku si navíc prsa stahovala pomocí pruhu látky – a protože ženy mají obecně užší hrudník než muži, jejich křivky jim nijak nebránily v pohybu ani nošení brnění.
Silné ženy v aréně – gladiátorky existovaly
Velkou výzvu představují zbroje pro ženy pro americké ozbrojené složky. Právě v americké armádě slouží více žen, než v jakémkoliv jiném vojsku – v Iráku a Afghánistánu sloužilo přes 220 000 vojaček. A protože se ženy dostávají stále častěji i do bojových situací, je třeba jejich těla chránit. V současné době využívají Američané unisexové uniformy i neprůstřelné vesty, ale už několik let pracují na speciální řadě určené pro ženy.
Tento výzkum vychází z měření, které americká armáda provedla už roku 1988. Tehdy nechali generálové proměřit tělesné míry 13 000 vojáků, včetně 5000 žen. Ženy podle něj mají výrazně kratší poměr nohou vůči zbytku těla než muži, jsou lehčí a také mají o něco menší sílu. A právě s těmito parametry teď US Army pracuje. Co to přinese? Uvidíme za pár let…