reklama

Silné ženy v aréně – gladiátorky existovaly

Gladiátorky - Obrázek 1 Foto: Gladiátorky - Obrázek 1Foto: www.iprima.cz

Archeologové měli důkaz o existenci gladiátorek před očima stovky let - ale spletli si meč s koštětem...

Ve filmu Gladiátor s Russelem Crowem se na krátký okamžik objevila i ženská gladiátorka. Spousta filmových fanoušků i historiků byla po premiéře rozhorčených- ženy se přece v aréně nikdy neobjevily. Omyl – gladiátorky zřejmě existovaly a některé byly i docela slavné.

Teprve na jaře roku 2012 objevili archeologové zcela jednoznačný důkaz o existenci ženské gladiátorky, a to naprostou náhodou. V rámci úplně jiného výzkumu se znovu vrátili k 2000 let staré a dobře známé soše římské ženy. A když ji podrobně prozkoumali, zjistili, že to, co považovali za koště, je vlastně krátký meč. Atletická žena s odhalenou hrudí ho drží v levé ruce – podle historika Alfonsa Manase jde jednoznačně o krátký meč se zakřivenou čepelí nazývaný "sica".

Meč gladiátora, anebo koště?

Tuto zbraň v době římského impéria používali nejčastěji gladiátoři. Konkrétně ti nazývaní thraex neboli Thrákové. Tito bojovníci bojovali nejčastěji v těžkých helmách ozbrojení zakřiveným sicem a malým kulatým štítem. Že by tato neznámá žena byla právě tímto druhem bojovnice? Podle Manase je to jediné možné vysvětlení.

Dříve považovali historici nástroj v její ruce za zlomek koštěte nebo strigil – jakési škrabátko na čištění kůže. Jenže nový výzkum ukazuje, že o lazebnici ani ženu, která se myje, jít nemůže, neodpovídán tomu totiž její postoj.

Pokud byste si sochu chtěli prohlédnout na vlastní oči, můžete to udělat v Německu. Je uložená v Museum für Kunst und Gewerbein v Hamburku. Pokud by se totiž myla, nemělo by smysl, aby hleděla k zemi. Zajímavá je také suknice, kterou má socha kolem pasu. „Kdyby šlo o myjící se ženu, byla by zcela nahá,“ vysvětlil Manas pro vědecký časopis. Nejdůležitější je však gesto pravé ruky. To je typickou vítěznou pózou gladiátora – společně se sklopenou hlavou to naznačuje, že se gladiátorka původně zřejmě dívala na poraženou protivnici. Anebo protivníka?

To by současně vysvětlovalo, proč gladiátorce chybí štít a helma, jimiž by měla být vyzbrojena. Po vítězném duelu totiž bojovníci (a asi i bojovnice) odhazovali štít i helmici na zem, aby jim publikum co nejlépe vidělo do tváře.  

Erotika v Colosseu

A co odhalená ňadra? Gladiátoři obého pohlaví měli hruď nekrytou – to patřilo k nepsaným pravidlům bojů v římské aréně. U žen to samozřejmě mělo i pikantní přídech erotična. Ženy s gladiátorským výcvikem patřily v římských amfiteátrech zřejmě k naprostým raritám. Určitě jich bylo méně než lvů, slonů a levhartů; ti byli pobíjeni při hrách po stovkách.  Kromě výše popsaného nálezu existuje jen jediný další důkaz existence ženské gladiátorky – ten pochází z tureckého Bodrumu.

Dalším dokladem, že gladiátorky v arénách bojovaly, jsou svědectví kronikářů, kteří je viděli na vlastní oči. Jedním z nich byl Suetonius, který popsal ženské gladiátorské souboje probíhající v noci za svitu pochodní. Raritu definitivně pohřbil až císař Septimus Severus, který roku 200 všechny ženské souboje zakázal.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama