Skutečný Rozpolcený: Billy Milligan znásilnil tři studentky, u soudu přišel s bezprecedentní obhajobou
Zdánlivě jednoduchý případ muže, který v kampusu ohijské univerzity znásilnil tři ženy, se u soudu pořádně zamotal.
V roce 1975, tedy dva roky před tím, než se vydal na své násilnické řádění po kampusu na univerzitě v Ohiu, Milligana zatkli kvůli znásilnění a ozbrojené loupeži. Tak se také dostal do policejního registru sexuálních násilníků. Z vězení ho propustili na podmínku na začátku roku 1977 a právě tehdy, během pouhých pár měsíců, znásilnil tři studentky. Jedna z jeho obětí ho bez problémů identifikovala v policejních složkách a popis dalších dvou na něj seděl také. To, co se zdálo jako jednoduchý případ, se ale mělo brzy značně zkomplikovat.
Původně mu diagnostikovali schizofrenii
Když 22letého Billyho Milligana v říjnu 1977 zatkli, na své skutky vůči studentkám si údajně vůbec nepamatoval. Jeho osobnost a chování se navíc prakticky neustále drasticky měnily. Během příprav na soudní proces, v němž se mělo rozhodnout o jeho osudu, podstoupil i důkladné psychiatrické vyšetření a soudní lékař u něj diagnostikoval akutní schizofrenii.
Jak se ale záhy ukázalo, diagnóza nebyla přesná. Psycholožka Dorothy Turner z psychiatrické léčebny v Columbusu, kam Milligana převezli z cely, kde čekal na soud, nakonec zjistila, že Billy trpí disociativní poruchou identity, dříve známou také jako mnohočetná porucha osobnosti. Ta se projevuje tak, jako by v jednom těle žilo víc jedinců a střídali se „u kormidla“, tedy o nadvládu nad tělem. Ztráta paměti je u této mentální poruchy běžný symptom.
Kdo spáchal zločin?
Diagnózu při obhajobě využili Milliganovi právníci naplno. Pokusili se předložit důkazy, že sám Billy nikoho neznásilnil, jelikož má zločin na svědomí jedna z jeho jiných osobností. Případ pochopitelně přitáhl obrovskou pozornost médií, nic takového do té doby americké soudy neřešily.
Odborníci během procesu našli v těle Billyho Milligana celkem 10 různých osobností. Byl mezi nimi například britský gentleman Arthur, kterého zajímala věda a medicína, hlavně hematologie; kdykoli se objevil, Milligan mluvil s britským přízvukem. Pak manipulátor Allen, nadšenec do techniky Tommy či jugoslávský komunista Ragen Vadašovinič, který podle Milligana spáchal loupeže, kvůli nimž Billyho zatkli v roce 1975. V jeho těle se rovněž vyskytovala tříletá Christine, osmiletý David a hlavně Adalana – 19letá plachá a osamělá lesbická žena, která pro všechny osobnosti vařila. A právě ta měla podle Milligana a jeho lékařů znásilnění na svědomí.
Desetiletí strávil v léčebně
A závěr ostře sledovaného procesu? Milligan podle poroty do vězení nepatřil. Stal se tak první osobou v historii americké justice, která úspěšně použila obhajobu na základě disociativní poruchy identity. Mnoho lidí bylo přesto přesvědčených, že všechno hraje.
Na svobodu se ale Billy samozřejmě nedostal. Následující dekádu strávil v různých léčebnách, kde postupně přišli na to, že v jeho těle nežije osobností „jen“ deset, ale dokonce 24. Z psychiatrického oddělení nemocnic Milligan prodával svoje malby, na kterých vydělával tisíce dolarů. V roce 1981 o něm dokonce vyšla kniha, ze které samozřejmě za součinnost při jejím tvoření profitoval. Obojí vyvolalo obrovské kontroverze a rozvířilo debatu o tom, zda by pachatelé trestných činů měli mít vůbec možnost na svých příbězích a mediální popularitě profitovat.
Propustku z psychiatrie dostal Milligan v roce 1988, kdy o něm lékaři prohlásili, že je jeho osobnost opět celistvá. O tři roky později, když nedošlo k žádnému zhoršení jeho stavu, Milligan nemusel ani docházet na pravidelné kontroly a byl konečně úplně svobodný.
Kniha, film a seriál?
O jeho případu se ale mluvilo dál a Milliganovi to nijak nevadilo. Naopak. Vlastnil i produkční společnost a v roce 1997 začal spolupracovat s Jamesem Cameronem na krátkém filmu inspirovaném jeho mentální poruchou. O ztvárnění jeho osoby prý tehdy velmi stál Leonardo DiCaprio, nakonec ale z filmu s názvem „The Crowded Room“ sešlo. Místo něj se ovšem na počátku roku 2021 začalo pracovat na stejnojmenném seriálu, kde Milligana ztvární Tom Holland, kterého znáte jako Spider-Mana z filmů od Marvelu. Milliganův příběh rovněž inspiroval mrazivý thriller Rozpolcený z roku 2016, v němž psychopata s mnoha osobnostmi ztvárnil James McAvoy.
Ani posledního zmíněného filmu se ale Billy Milligan nedožil. Na konci roku 2014 totiž zemřel na rakovinu. Bylo mu 59 let.