Archeologové znovuobjevili „svatý grál vraků“. Historický poklad má hodnotu 17 miliard dolarů
O miliardový poklad se svede právní bitva. Kdo má šanci?
Vrak s pokladem
Počátkem června roku 1708 zažili námořníci španělské galeony San José drtivou porážku. Tvrdý střet se svými britskými protivníky prohráli a loď byla společně s 600člennou posádkou potopena na dně Karibského moře. Uvnitř plavidla se přitom mimo běžných zásob nacházelo velké množství zlata, stříbra, třpytivých smaragdů a dalších cenností. Cena potopených artefaktů, které na mořském dně spočívají již přes tři století, je odhadována na částku kolem 4-17 miliard dolarů. Potopený vrak byl zachycen již v roce 1982 americkou společností Sea Search Armada (SSA) poblíž města Cartagena v severní části Kolumbie. SSA si začala okamžitě klást podmínky za nálezné, na což kolumbijská vláda reagovala zákazem dalších průzkumů a jakéhokoliv snažení o vyzvednutí vraku. Až dosud se tak po dlouhá léta nic nedělo. Kolumbijský prezident má ale s vrakem své plány a hodlá na jeho počest vystavit muzeum. Do práce povolal oceánografický institut Woods Hole (WHOI), který k průzkumu využívá robotickou ponorku REMUS 6000. Ponorka byla například úspěšně nasazena při mapování a fotografování místa vraku Titanicu během expedice v roce 2010.
Znovuobjevení pokladu
Odborníci se nenechali zahanbit a po opakovaných pokusech trosky San José nakonec našli v hloubce kolem 600 metrů. Bezpilotní ponorka REMUS 6000 je vybavena citlivými senzory a sonary, které jsou schopny skenovat mořské dno na dlouhé vzdálenosti. Robotickou spolupráci si badatelé pochvalují hlavně proto, neboť mohou pátrat i v těžce dostupných a nebezpečných hlubinných lokalitách. Vysoce sofistikované plavidlo je schopno potopení do hloubky téměř 6,5 kilometru. Legendární vrak byl znovuobjeven již 27. listopadu 2015. Veřejnost byla ale s touto senzací obeznámena až nyní. „Udržovali jsme to pod pokličkou z úcty ke kolumbijské vládě,“ řekl viceprezident WHOI Rob Munier, jehož společnost byla o hloubkový průzkum požádána. Že se jedná o španělskou galeonu San José potvrdily typické rytiny s delfíny na bronzových kanónech. Mezi artefakty byly k vidění také rozptýlené šálky, keramické džbány a osobní zbraně.
Nekončící soudní taškařice
Samotným nálezem vraku ale veškeré snažení vlastně teprve začíná. Sami odborníci přiznávají, že podrobnější zkoumání a případné vyzvednutí historických cenností bude trvat ještě řadu let. „Každý se soustřeďuje na aspekt pokladu… Celá věc je ovšem pokladem kulturním. Je to historie sedící na mořském dně, která vypráví příběh,“ komentoval svůj pohled výzkumný inženýr Jeff Kaeli. Mimo otázky morální ovšem stále pokračuje spor o miliardové vlastnictví. Na objevené bohatství si totiž dělá zálusk jak Kolumbie, v jejichž vodách byl vrak potopen, tak Španělsko, pod jejíž vlajkou se galeona plavila. O potopenou loď San José, která se může brzy zařadit mezi nejcennější vraky v historii, se také hlásí původní nálezce Sea Search Armada. Výzkumníci z Woods Hole se ale od případné taškařice veřejně distancují. Jak totiž sami říkají, nejsou lovci pokladů, ale průzkumníci. Ať už dopadne tahle letitá právničina jakkoliv, historický nález stále spočívá na mořském dnu.
Válečná výpomoc
Většina cenností na palubě pocházela z dolů v Peru. Třístěžňová galeona španělského námořnictva San José měřila na délku téměř 46 metrů a byla vyzbrojena 64 kanóny. Posádka mířila z Panamy do Kolumbie, jejichž břehů však nikdy nedosáhla. Galeona byla společně s 600člennou posádkou rozprášena britskými protivníky, kterým se z potápějícího se vraku nepodařilo nic zachránit. Tuny a tuny pokladu tak byly odsouzeny ke staletému odpočinku v mořské temnotě. Ohromný poklad měl podpořit španělská a francouzská vojska, která po svém boku válčila v tzv. válce o španělské dědictví (1701-1714).
Text: Petr Smejkal