Útok teroristů na Pentagon úplně nevyšel. K nízkému počtu obětí pomohlo i špatné načasování
Letecké katastrofy 2 - Pentagon
11. září 2001 se zapsalo do dějin sérií teroristických útoků na občany Spojených států amerických. Útok na budovu Pentagonu teroristům naštěstí nevyšel, jak by si přáli.
11. září 2001 v 9:37 se řidičům poblíž Pentagonu naskytl neuvěřitelný pohled. K sídlu ministerstva obrany se řítil Boeing 757-223, který bez vytaženého podvozku usedl na zem a doklouzal až k západní stěně budovy, kterou obratem probořil. V okamžiku nárazu zemřelo všech 64 cestujících letu American Airlines číslo 77 včetně posádky a pěti teroristů, kteří zhruba o 50 minut dříve převzali nad letadlem kontrolu. Události před pádem popisuje dokument Letecké katastrofy 26. března ve 13:45 na Prima ZOOM. Boeing vážil masivních 82,4 tuny a údaje z černé skříňky poskytly informaci, že v době nárazu měl rychlost 853 km/h, což v kombinaci s prakticky plnými nádržemi paliva vedlo k obří explozi a následnému kolapsu zasažené části budovy.
Spásný železobeton
V Pentagonu zcela logicky propukl zmatek, zprvu totiž nebylo jasné, co přesně se stalo. Někteří se domnívali, že vybuchla bomba. Štestím bylo, že konstrukci budovy Pentagonu tvořilo 41 000 železobetonových sloupů a ramp propojujících pět pater budovy místo schodů. Díky specifické konstrukci se druhé nadzemní podlaží nad místem nárazu zřítilo až po 30 minutách, díky čemuž byla umožněna evakuace těch, kteří přežili náraz do budovy.
Pentagon 11. září 2001 Zdroj: profimedia.cz
Kromě 125 osob, které v budově Pentagonu zahynuly při prvotním nárazu uneseného stroje, jako zázrakem všichni přežili. Malému počtu obětí napomohla i tehdy rozsáhlá rekonstrukce Sekce 2, která byla spolu se Sekcí 1 nejblíže nehodě. 11. září 2001 zde pracovalo pouze 800 lidí, přičemž v jiných částech budovy byl počet osob i pětinásobný. Vedle tisíců zesnulých z útoků na Světové obchodní centrum se tedy jednalo o relativně nízká, byť stále tragická čísla. Zásah do sebevědomí USA a jeho občanů byl pak nevyčíslitelný.
Zdroj: BBC