FOTOSTORY: Nepálští lovci medu v akci
Jak vypadá životu nebezpečná výprava za medem agresivních obrovských včel? Podívejte se!
Vysoko v Himálaji, na úpatí nejvyšších hor světa, žijí Gurungové. Tito vzdálení příbuzní Šerpů se dvakrát ročně vydávají do skal, aby zde sebrali med.
Odebírají ho včelám skalním, jedinému druhu včely, který dokáže žít i ve velehorách. V Nepálu se vyskytují až do nadmořské výšky 4 000 metrů – a žijí v hnízdech nalepených na skalnaté svahy.
Včelaři, anebo horolezci?
Jednu takovou výpravu zachytil špičkový britský fotograf Andrew Newey; podařilo se mu nafotit, jak se odvážní muži snaží sebrat med rozzuřeným a agresivním včelám, přičemž jsou zavěšení jen na roztřepených kusech lana, anebo to zkoušejí dokonce úplně bez jištění.
Největší překážkou jsou přitom samotné hory – včely žijí v nepřístupných podmínkách, kam se nedá prakticky dostat ani s pomocí té nejmodernější techniky. Ale i samotné včely skalní představují obrovské nebezpečí: jde o vůbec největší druh včel na světě. Mohou měřit na délku až tři centimetry a připomínají tak spíše naše sršně…
Lovci medu jsou na to všechno vybaveni jen ručně spletenými žebříky, pár lany a košíky, kam med ukládají. Tato výprava je doprovázena i náboženskými a loveckými rituály – které však současně mají i smysl při zisku medu. Tak třeba rituálně zapálený oheň nejen symbolizuje úspěch výpravy, ale současně dým z něj odežene část včel dál od medu.
Bohužel i populace včel skalních je už ohrožená – jednak nadměrným využíváním jejich vynikajícího medu, ale i změnami klimatu a také ničením jejich přirozeného prostředí.