Hledá se lék na Ebolu. Jestli ho najdeme, změní celou medicínu!
Léky na Ebolu by mohly zcela změnit antivirotika. Na konci současné epidemie svítí světlo možné revoluce v medicíně...
Nejen lékařský svět se v posledních dnech a týdnech stále více zabývá aktuální epidemií viru Ebola. Poslední zprávy dost možná přinesly naději na zvrat v boji se zákeřným virem – dvojice amerických humanitárních pracovníků převedených do Spojených států, totiž dostala experimentální lék testovaný předtím pouze na primátech. Ačkoliv zatím stále není vyhráno, stav obou doktorů se zlepšuje. Možný skutečný lék na Ebolu by však měl daleko významnější důsledky než zastavení nynější hrozby.
Za pět minut dvanáct
Aktuální epidemie Eboly je největší od objevu nemoci na konci 70. let. Dle posledních čísel ze 4. srpna na ní zahynulo 932 lidí, celkově bylo nakaženo 1711 lidí. Skutečný počet může být vzhledem ke stále nezastavenému šíření nemoci vyšší. Přesto platí, že šance na globální pandemii s řádově vyššími počty nakažených je v případě Eboly relativně malá – oproti chřipce jí do karet hraje vysoká smrtelnost, která paradoxně snižuje dosah choroby.
I pro pomoc postiženým regionům a náhodně nakaženým se však v posledních dnech do světel reflektorů dostal experimentální lék použitý pro léčbu dvojice amerických doktorů. Nese jméno ZMapp a jedná se o koktejl tří různých protilátek získaných nikoliv tradiční syntetickou chemií, nýbrž pomocí dolování geneticky modifikovaných rostlin.
Tyto už delší dobu slouží jako továrny na proteiny pro farmaceutické společnosti – říká se jim proto bioreaktorové rostliny. Konkrétně v případě ZMapp se z nich kýžená látka získala skrze genetickou úpravu rostliny pro produkci určitého proteinu a následnou infekci rostliny virem, v tomto případě Ebolou. Jak nákaza postupuje, rostlina vytváří protilátky, které jsou následně extrahovány a je z nich vytvořeno sérum.
Na nejmenší úrovni
Ještě loni byl Zmapp pouhou kuriozitou testovanou na primátech, ačkoliv jeho tvůrci plánovali na konec roku 2014 první klinické testy a posléze i produkci zesílené verze. Nyní se však látka kvůli epidemii ocitla v reflektorech, stejně jako celý stav vývoje antivirotik. Už ZMapp je podstatným skokem kupředu, do budoucna však genová magie slibuje přinést ještě významnější posun stavu antivirotik.
V roce 2008 totiž výzkumníci z Texasu otestovali chemikálii vracející Ebole její zákeřnost. Virus totiž spoléhá na ošálení biomechanismu buňky, jímž se jako trojský kůň maskující se za přítele dostává skrze buněčnou membránu. Teprve až uvnitř buňky se spouští jeho zákeřné množení. Vědci tehdy přišli na způsob, jak onen specifický mechanismus zastavit a ponechat tak Ebolu mimo buňku – čímž zabránili samotnému vzniku nemoci.
Konspirační teoretici se sice ve svých tvrzeních nemohou rozhodnout, zdali existence ZMapp znamená komplot farmaceutických korporací s cílem vydělat hromadu peněz jeho distribucí, či naopak komplot ukazující na snahu zredukovat řízenou epidemií velikost lidské rasy, pravda je však ve skutečnosti mnohem zajímavější. Metoda totiž může přinést revoluci do antivirotik, jelikož podobný způsob jako Ebola při své infiltraci buněk zřejmě využívají i další viry. I díky katastrofě, jako je nynější epidemie, tak snad pro další výzkum podobných revolučních látek přiteče o něco více potřebných financí.
Ladislav Loukota