Krvavou řež na Saipanu nepřežilo 33 000 vojáků, tisíce Japonců skočily z útesu

V noci 7. července 1944 se 3000 japonských vojáků na Saipanu hnalo proti americkým liniím na ostrově. Byl to největší útok ve stylu banzai za celou druhou světovou válku.

Pokřikem banzai si útočící Japonci dodávali odvahu a zároveň velebili japonského císaře. V japonštině „banzai“ znamená „deset tisíc let“ a jde o frázi označující dlouhý život nebo přání, aby někdo žil věčně či něco přetrvalo navždy. Pokřik na Saipanu tedy symbolicky mířil k uším císaře Hirohita vzdáleného od ostrova 1800 km. Podle kodexu japonského válečníka bušidó byla čestná smrt v boji s nepřítelem jednou alternativou. Další možností bylo už jen spáchat sebevraždu.

Přečtěte si také: Geniální japonská strategie stála Američany 26 000 mrtvých a raněných. Podívejte se, jak sklapla past

Američané se na Saipanu vylodili už 15. června a celou dobu naráželi na tuhý odpor. Stálo proti nim 30 000 japonských vojáků vyzbrojených tanky, minomety, děly a kulomety. „Měli však ještě jednu zbraň a doufali, že právě ta pomůže zahnat Američany zpátky do moře. Každý muž byl fanatickým stoupencem kodexu japonského válečníka,“ vysvětluje v dokumentu Válečné projekty Třetí říše na Prima ZOOM historik Tony Pollard z Univerzity v Glasgow.

Strategicky významné letiště

Obranu strategicky významného ostrova měl na starosti generálporučík Jošicuru Saitó. Nařídil budovat obranná postavení na plážích i na strategicky důležitých bodech ostrova. Japonská rozvědka zjistila, že Američané vyvinuli nový bombardér B-29 s mimořádně dlouhým doletem. Pokud Japonci ztratí Saipan, se při doletu 4800 km, tedy 2400 km tam a 2400 km zpět, se Tokio ležící 1800 km od Saipanu ocitne v dosahu této ničivé zbraně.

Z palebných postavení, bunkrů a zákopů se tak v den vylodění snesla na blížící se Američany ohnivá smršť, přesto se do večera na břeh vylodilo 20 000 amerických vojáků. Saitó ale připravil protiútok. Vybral 700 nejlepších mužů, jejichž úkolem bylo za tmy prorazit část americké linie a vyděsit nepřítele zuřivostí útoku. Američané ale rychle zareagovali – lodě nasvítily oblohu světlicemi a ze Saitóových mužů se staly snadné cíle. Všech 700 útočníků padlo.

Tanky vpřed

Bitva se vyvíjela dál a po dvou dnech bojů Japonci ztratili kontrolu nad téměř čtvrtinou ostrova. Aby Saitó zlověstný postup Američanů zastavil, naplánoval další mohutnou protiofenzívu. Pátý den bitvy o Saipan se tak proti překvapeným Američanům vrhlo 48 japonských středních tanků Typ 97 Či-ha podporovaných tisícovkami pěšáků. Byly vyzbrojené dvěma kulomety ráže 7,7 mm a kanónem ráže 57 mm se zásobou 120 nábojů.

V té době ale měli Američané na ostrově kromě přibližně 71 000 vojáků i stovku vlastních tanků Sherman s mnohem větší palebnou silou. Za pouhých 45 minut byla více než polovina japonských tanků rozstřílena na kusy, letiště bylo ztraceno a Japonci se stáhli do hornatého středu ostrova. Boje se změnily v opotřebovávací válku.

Poslední útok banzai

Po čtyřech týdnech krvavé bitvy o Saipan padlo už 20 000 japonských vojáků. Večer 6. července Saitó a jeho důstojníci na improvizovaném velitelství obřadně připravili své poslední jídlo. Saitó vydal rozkaz nařizující každému vojáku zabít během posledního velkého útoku banzai sedm Američanů. Sám se rozhodl spáchat rituální sebevraždu seppuku.

Útok typu banzai byl v této fázi války zcela neefektivní, o tom ale zbytek Japonců držících se kodexu vojenské cti bušidó neuvažoval. S hromovým křikem vyběhli proti nepříteli a skutečně 451 Američanů zabili. Prakticky všech 3000 Japonců ale padlo, čímž byla bitva o Saipan u konce. Přesto nešlo o poslední krveprolití. Na nejsevernějším výběžku ostrova pod vlivem japonské propagandy spáchalo odhadem 8000 japonských obyvatel ostrova sebevraždu skokem z útesu.

Mohlo by vás také zajímat: Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Kromě ostrova se strategickým letištěm v bitvě Japonci ztratili přes 35 000 zabitých vojáků, dalších kolem 5000 jich spáchalo sebevraždu. Američané měli necelých 3000 mrtvých a přes 10 000 raněných mužů. Porážka na Saipanu se stala pro Japonce bodem zvratu. Tři měsíce po bitvě odsud nad Japonsko přiletěly první B-29 s nákladem bomb.

Zdroj: Encyclopedia Britannica, Naval History and Heritage Command

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom