11. listopadu 2024 12:22
Simona Dočkalová , Komerční sdělení , Lea Janochová

Čokoládovna Janek: Vášeň pro čokoládu tady nezapřou. Denně jí tu vyrobí málem půl tuny

Hodinu co hodinu tahá z výklenku radniční věže v Uherském Brodu za provaz zvonku postava s umouněnou tváří. Pověst o Černém Jankovi je v regionu známá a odkazuje na záchranu města před uherskými Kuruci. Není ovšem Janek jako Janek. Stejné jméno nese i uherskobrodská čokoládovna, která si zakládá na poctivé domácí výrobě. Zveme vás teď na ochutnávku přímo do výrobny, kde čokoláda teče proudem.

Dlouho toužili jíst a nabízet dobrou čokoládu. Když ale nenašli nikoho, kdo by splnil jejich sen o poctivé domácí výrobě, s odvahou se do toho pustili před téměř deseti lety sami. Pronájem prostor byl pomyslným nakopnutím. A jak říká spoluzakladatel čokoládovny Janek Václav Durďák, právě to bylo potřeba. „Tím, že už ten prostor byl, platil se nájem, tak nás to donutilo se tomu fakt věnovat od rána do večera, což bylo dotáhnout to k nějakému smysluplnému cíli, což bylo vyrobit si svoji první vlastní čokoládu.“

Mnoho čokolád, jedna vášeň

Z malé manufaktury o pár lidech postupně vybudovali podnik, kde čokoládové dobroty tvoří šedesátka zaměstnanců. Kakaové boby sem míří z několika zemí světa. Třeba z Venezuely, Dominikánské republiky nebo Madagaskaru. „Stojíme na tom, že chceme vyrábět kvalitní produkt, který bude chutnat nám a nebudeme se ho bát jíst, čili bez nějakých přídavných látek zbytečných, stabilizátorů atd.,“ uvádí  Václav Durďák v pořadu Prima Česko.

ČTĚTE TAKÉ: Upražit a rychle zchladit: O špičkové kávě rozhodují vteřiny, vědí v Coffeespotu

U Janka si čokoládu vyrábějí metodou bean to bar. Tedy od bobu až po finální produkt. Výroba čokoládové hmoty je sladkým, ale náročným procesem. Záleží i na vybavení. Starší stroj hmotu tvoří tři dny, ten modernější tři hodiny. „Boby si u nás přebereme a ty se u nás dále praží v pražičce. Vznikne upražený kakaový bob, který se nechá v odslupkovačce podrtit, kde nám vznikají takové nibsy. Ten kakaový nibs sám o sobě obsahuje z poloviny kakao a z poloviny kakaové máslo, které můžete vidět zde. To se například potom přidává při výrobě bílé čokolády, protože bílá čokoláda neobsahuje kakao samotné, tudíž se vyrábí z kakaového másla, cukru a sušeného mléka,“ popisuje výrobní proces Radim Valecký, ředitel oddělení výroby Čokoládovny Janek. A dodává: „Dál do čokolády přidáváme cukr, u nás je to kokosový cukr, který můžete vidět zde. A pokud chceme vyrobit mléčnou popřípadě bílou čokoládu, tak ještě přidáváme sušené mléko. Proč sušené? Protože samotná čokoláda nemá ráda vlhkost, popřípadě vodu, proto se přidává vlastně to mléko ve formě sušeného, aby tam nedocházelo k zahušťování té čokolády.“

Příprava na čokoládové Vánoce už začala

Denně tady zpracují kolem čtyř set kilogramů čokolády. Před Vánocemi je to až trojnásobek. Na nejkrásnějších svátcích v roce tady začínají pracovat už v létě a nabídka je opravdu pestrá — adventní kalendáře, čokoládové figurky, speciální bonboniéry a nebo třeba čokoládová lízátka. Jedno trvá vyrobit asi 5 minut a za den vznikne asi 400.

Vánoční šrumec je v malé výrobně všudypřítomný. Už brzy se ale všichni přesunou do většího. V blízkých Hradčovicích vzniká hala, která poskytne dostatek prostoru jak pro čokoládovnu, tak pražírnu kávy, se kterou se Janek před pár lety spojil. „To byl od začátku náš sen být ve vlastním. Doufám, že tam za námi budou zákazníci rádi jezdit, dají si tam dobrou čokoládu, kafe,“ říká Václav Durďák.

Milovníci čokolády a kávy tam budou moci nahlédnout i do samotné výroby a vidět tak třeba, jak vzniká jejich oblíbená pralinka nebo směs kávy ze surových zrn ze vzdálených koutů světa.

Simona Dočkalová

Komerční sdělení

Lea Janochová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora