Domy na střechách věžáků: to je fenomén nejen čínských staveb
Domy na střechách větších domů nejsou žádnou výjimkou, s postupem času budou stále častěji přibývat.
Volné místo je ve světových metropolích stále žádanější komoditou. Řada jejich majetnějších obyvatel však pořád častěji přestává volit mezi domkem na předměstí a bytem ve věžáku. Tak se zrodila móda rodinných domů stavěných na střechách věžáků, o níž je v poslední době stále častěji slyšet z hustě zabydlené Číny.
Vše odstartovala zpráva o čtveřici domů vybudovaných na střeše obchodního střediska v městské prefektuře Ču-čou. Inteligentní využití ploché střechy zaujalo návštěvníky sociálních sítí po celém světě, záhy se však ukázalo, že domky byly postaveny protiprávně a nakonec nebyly zbourány jenom pod příslibem, že se z nich stanou kanceláře pro zaměstnance obchoďáku. Tím vznikl fenomén "střešních staveb" (楼顶搭 neboli "lou ding da").
Domy na střechách domů - Obrázek 1 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 2 Zdroj: gawkerassets.com
Téma se rychle vrátilo na výsluní s případem samozvaného bohatého doktora (ve skutečnosti praktikant tradiční čínské medicíny a majitel řetězce klinik poskytujících akupunkturu) Zhang Biqinga (v českém přepisu Džang Pičing), který si na střeše vysokého obytného věžáku vystavěl extravagantní vilu plnou exotických bloků kamene. I on k tomu přistoupil ilegálně – dokonce se nebál ani zastrašovat místní obyvatele, včetně opakovaného bití 77 let starého nájemníka, který si stěžovat na hlučnost stavebních prácí. Skutečnost, že případ se dostal do médií po letech hlučného budování vily, vyvolává otázku, kolik podobných stavět probíhá v tento okamžik.
Domy na střechách domů - Obrázek 3 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 4 Zdroj: gawkerassets.com
Stavby na střechách jsou totiž vlastní čínským střechám už celá léta a teprve nyní si jich média počala výrazněji všímat. Druhý obrázek níže tak ukazuje domek vybudovaný na střeše šanghajského věžáku v roce 2010, pod ním je zase malá stavba ze střechy budovy v Čang-čou. Ne vždy jde přitom o výstřelky tradiční architektury, jak dokazuje série chýší na střeše hongkongské budovy (nejníže).
Domy na střechách domů - Obrázek 5 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 6 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 7 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 8 Zdroj: gawkerassets.comgawkerassets.com
Zdaleka nejvelkolepějším projektem je však neuvěřitelných 25 vilek, které vyrostly na nákupním středisku v prefektuře Cheng-jang. I tyto byly vystavěny bez stavebního povolení, státní a soukromé orgány však dospěly k obskurní dohodě – pokud nebudou domy prodány dále, nemusejí být zbourány. Jejich likvidace by totiž poškodila střešní strukturu nákupního střediska. Z luxusních domů se tak údajně staly ubytovny zaměstnanců.
Domy na střechách domů - Obrázek 9 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 10 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 11 Zdroj: gawkerassets.com
Prozaickým důvodem ilegální existence podobných domů je jednoduše nepružný systém čínských kontrolních orgánů ruku v ruce s korupcí. Jakmile se daný případ stane příliš známým, nelze ho už ignorovat, a právě z tohoto důvodu se přistoupí k hrozbám demolicí. Problémem přitom není jen statika čili riziko váhy nové konstrukce postavené na dům pod ní, ale i povětrnostní podmínky. Dané výšky hrozí silnějšími poryvy větru, které by lehčí konstrukce mohly shodit na hlavy nic netušících chodců. Platí to zvláště v případě, že nové stavby nejsou dostatečně ukotvené – a pokud jsou, nutně musí být porušena střešní izolace a hrozí tak pro změnu zatékání.
Čínských střešních staveb jsou sice plná média, fenomén podobných struktur však není omezen jenom na Říši středu. V newyorském Syracuse tak na střeše vyrostl viktoriánský domek, opodál v Broadway si zase šťastní majitelé užívají trojice příbytků, podobně jako na jiném místě neznámějšího amerického velkoměsta.
Domy na střechách domů - Obrázek 12 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 13 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 14 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 15 Zdroj: gawkerassets.com
Někdy dokonce um prvotřídních architektů může zajistit zajímavé a kreativní řešení střešních staveb. Na sedmipatrové budově University of California tak v roce 2011 vyrostl dům Fallet Star, podobný koncept domu naruby je pak k vidění i v nedaleké Vídni.
Domy na střechách domů - Obrázek 16 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 17 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 18 Zdroj: gawkerassets.com
Prefabrikivaný domek LoftCube se potom přímo hodí k využití střešních ploch, podobně jako sympaticky ukrytý příbytek v australském Bondi. Jisté je, že se stále hustší zástavbou městských center bude přibývat i snaha o využití plochých střech – a v zájmu estetiky i nebohých chodců dole pod střechami můžeme doufat, že bezpečnějších a kreativnějších nápadů bude více, než výstřelků čínských stavbařů.
Domy na střechách domů - Obrázek 19 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 20 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 21 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 22 Zdroj: gawkerassets.com
Domy na střechách domů - Obrázek 23 Zdroj: gawkerassets.com
Ladislav Loukota