Poznejte esenci potápění – poslední kmen kočovných mořských lovců
"Mořští cikáni", tak se přezdívá kmenu Bajau. Co jsou tito lidé zač?
Od pěti let se potápějí příslušníci národa Bajau pod hladinu, aby se naučili lovit ryby. Tito poslední mořští kočovníci se rodí, žijí a umírají na člunech. Nejsou občany žádné země, na pevninu se vydávají, jen když obchodují. Plují mezi stovkami malých ostrůvků kolem Celebesu, Bornea a Filipín a do kontaktu s moderní civilizací se dostanou jen zřídka.
Jago: Život pod hladinou uvidíte na Primě PLAY.
Celebeské korálové moře patří k nejnebezpečnějším vodám světa. Útočí zde žraloci, ale i piráti. Lidé kmene Bajau (někdy též Badjao) nemají prakticky žádné znalosti kromě rybolovu. Pomocí ručně vyrobených jednoduchých harpunových pušek sestupují bez dýchacích přístrojů do hloubky až 70 metrů, aby v každodenním boji o potravu ulovili svou denní dávku ryb.
Někteří z nich si staví jednoduché dřevěné domy na kůlech přímo nad vodní hladinou. Kdykoliv je ale mohou strhnout a posunout se někam dál. Setkat se s nimi můžete nejspíše na Togianských ostrovech ve velkém zálivu Tomini na Celebesu. Tyto ostrovy patří ke skutečným potápěčským rájům.
Lov s ručně vyrobenou harpunou Zdroj: redakce Prima Zoom
Unikátní dokument Jago: Život pod vodou mapuje životní příběh 80letého lovce Rohani z kmene Bajao. Lidé mu přezdívají Jago, což znamená „Mistr“. Produkci, scénář a režii má na svědomí James Reed, zkušený producent přírodopisných filmů. Jago už stačil získat řadu mezinárodních cen včetně zvláštní ceny poroty na newyorském festivalu Wild Film a pěti nominací na prestižní cenu Panda Awards na festivalu dokumentárních filmů v Bristolu.
Togianské ostrovy leží v zálivu při pobřeží Celebesu
Mohlo by vás zajímat: