Tatra kolem světa 2 a „domácí klima“ v nové zemi

Kde československé stroje pomáhají k denní výrobě milionu krabiček se zápalkami?

Než výprava TKS2 dorazí do hlavního města Íránu, Teheránu, zavítá na místa, která se prolínají s Československem – kdo by to jen čekal. V Teheránu se pak posádka lehce obmění. Michal a Lukáš poletí domů a ke skupině cestovatelů se připojí nové posily týmu včetně dočasných členů, kteří se rozhodli k výpravě připojit už teď. Všichni pak společně budou pokračovat v expedici, která prokazuje svou houževnatost a i skutečnost, že když se chce, tak to jde.

Než ale kluci (Marek, Jiří, Michal, Lukáš a Tom) dorazili do Teheránu, udělali si zastávku v sirkárně ve městě Tabríz. Šlo o plánovaně neplánovanou zastávku, na prohlídku je pozval majitel fabriky, který má české kořeny – jeho matka je z tehdejšího Československa. Vedení fabriky je předáváno z pokolení na další, a tak se tradice drží do dnes. Pro zajímavost a taky jako další propojka je skutečnost, že v továrně je spousta československých strojů, které pomáhají k denní výrobě milionu krabiček se zápalkami.

Na další zastávce následující den, tedy ve čtvrtek 11. června, měli kluci možnost nahlédnout do tajů ručně tkaných perských koberců. Jednou ze zajímavostí, kterou se zde dozvěděli, je například to, že koberec o rozměrech 6 x 4 metry tkají čtyři muži odhadem čtyřicet měsíců – což je pro srovnání více než plánovaná délka naší výpravy. Po zjištění, že nikdo z kluků by tak dlouho u tkaní nevydržel, se cestovatelé přesunuli na další prohlídku, tentokrát techničtěji zaměřenou, a to do strojírenské dílny, která denně vyrobí tisíc diferenciálů. Celé tohle impérium vzniklo na základě československých tabulek, studiu v tehdejším Československu a díky československým strojům. Město Tabríz se tak posádce TKS2 vrylo do srdce, protože se všichni obrazně řečeno cítili po více než třech měsících „jako doma“.

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom