Bagan, probouzející se kráska. Nedopadne jako Machu Picchu?
Kdo chce zachytit poslední paprsky magické Barmy, měl by se tam vydat co nejdříve. A jedním z míst, které nemůžete vynechat, je Bagan.
Všichni jásají, jak že se v té Barmě (Myanmaru) mění časy. Vojenská vláda oblékla civilní šaty a povoluje otěže. Země se pootáčí směrem k demokracii. Nadšení vývozců demokracie z Evropy a Spojených států nezná mezí a očekává se prudký rozvoj občanské společnosti. Sedím si na břehu řeky Malše v jižních Čechách a vzpomínám na své toulky Barmou. Duši mi svírá lítost a smutek. Další země, ve které nic nebude, jak bývalo. Další země, ze které vyprchá autentičnost a kterou pohltí komerce. Kdo chce zachytit poslední paprsky magické Barmy, měl by se tam vydat co nejdříve. A jedním z míst, které nemůžete vynechat, je Bagan.
Bagan_Manuha Temple Zdroj: Marco Polo
Barma neboli Myanmar, jak zemi nazvala vojenská junta. Název zůstal i po změně režimu. Barma je země, kde velkolepé a starodávné buddhistické chrámy pozorují již po staletí život země. Barma má spousta památek a snad i zázraků, nad kterými zůstává dech stát – poklidné životodárné řeky, bohaté horské pralesy a spletitá města plná tajemství a historie. Myanmar je původní název země užívaný původními obyvateli dávno předtím, než ji Britové přejmenovali na Barmu. Je také známa jako Zlatá země, a to nejen pro své zlaté pagody, ale také díky velkému nerostnému bohatství a úrodné zemědělské půdě. Geograficky je Myanmar největší zemí poloostrova jihovýchodní Asie. Sousedí s Bangladéšem, Indií, Čínou, Laosem a Thajskem. Má celkovou rozlohu 676 577 km2, což je dvakrát více než má Vietnam nebo Velká Británie a Francie dohromady.
Bagan_při východu slunce Zdroj: Marco Polo
Území Barmy je rozděleno na 7 oblastí vlastní Barmy a 7 států národnostních menšin – Kačjinský, Kajaský, Karenský, Čjinský, Monský, Arakanský a Šanský stát. Barma má téměř 50 milionů obyvatel; nejpočetnější Barmánci, tvoří 68 % obyvatel. Převažujícím náboženstvím je buddhismus. Úředním jazykem je barmština.
Bagan_sochy u velkých chrámů Zdroj: Marco Polo
Poprvé jsem byl v Baganu v roce 1994. Ubytoval jsem se a šel na schůzku se Shinem. Moc jsem toho tehdy nevěděl ani o Barmě, ani o Baganu a už vůbec nic o Barmáncích. Shin seděl v recepci a čekal. Už jen tím, jak seděl, mě rozesmál. Zabíral jen nejužší možný proužek křesla. Za ním by mohli klidně sedět ještě dva další místní chlápci. Když mě uviděl přicházet, vyskočil, sepjal ruce před obličejem a hluboce se uklonil. Povídali jsme si asi hodinu a po celou dobu seděl na krajíčku křesla. Měl jsem občas strach, že sjede a posadí se na podlahu. Naplánovali jsme můj program na další den a chystali se k loučení. Shin najednou znovu vyskočil, uklonil se a položil mi záludnou otázku: „Přejete si západ slunce?“
„A co když řeknu: Ne! Slunce nezapadne? Nepřijde noc a bude den 24 hodin?“ Shin se s velkou pokorou a úctou díval do mých očí, pak uhnul pohledem na moje rameno a tam zůstal. Byl potichu. Ani se nepohoršil, ani se neusmál. Po chvilce pouze zopakoval: „Přejete si západ slunce? Mezi pagodami.“ Přál jsem si. Shin mne odvezl k naprosto opuštěné pagodě a vyvedl mne na horní terasu. Z baťůžku vyndal dvě malé otlučené porcelánové mističky a termosku. Nalil čaj, usedl na zem a usmál se. „Tady máte západ slunce.“
Bagan_západ slunce Zdroj: Marco Polo
Více než čtyři tisíce chrámů tvořících Bagan vzniklo v období od poloviny jedenáctého století do vpádu Kublajchánových vojsk v roce 1287. Chrámy jsou postaveny na rovině na ploše 42 km2, východně od řeky Ayeyarwady. Chrámy začal stavět král Anawratha, který ke stavbě využil na 30 000 monských válečných zajatců. Některé z největších baganských staveb pocházejí právě z období jeho vlády.
Jeho následníci ve stavbě chrámů pokračovali, Bagan se stal centrem théravádského buddhismu, ke kterému Barmánci v tomto období přecházeli. Jedním z nejkrásnějších chrámů v Baganu je Ananda Pahto, který je 51 metrů vysoký a je zakončený tzv. sikharou – věží, která má tvar kukuřičného klasu. Chrám pochází ze středního období (nechal ho postavit král Kyanzittha v letech 1090–1105), má čtvercovou základnu, kterou zdobí glazované dlaždice. Podél stran stojí čtyři sochy Buddhy vysoké 9,5 metru. Všechny sochy jsou z týku. V roce 1990 byly věže chrámu při příležitosti 900. výročí založení pozlaceny.
Některé chrámy mají přístupnou i horní terasu, ze které se naskýtá nádherný pohled na okolí. Často sem chodí návštěvníci pozorovat východ či západ slunce. Mezi takovéto chrámy patří např. Pahtothamya, Buledi nebo Pyathada Paya.
Bagan_Dhammayangyi Temple Zdroj: Marco Polo
Na 400 let úplně opuštěný
Na konci 13. století však bylo město opuštěno, buď ho vydrancovali mongolští nájezdníci, anebo ho obyvatelé včetně krále prostě opustili ze strachu před Kublajchánovým vojskem. Ať tak či tak, v období mezi 14. a 18. stoletím byl Bagan opuštěný a obyvatelé se báli do této oblasti vstoupit, místo bylo považované za strašidelné území ovládané bandity a duchy (naty). Teprve až když do oblasti přišli Britové, začali se Barmánci vracet do Baganu zpět. Do nynější doby se zachovaly pouze kamenné stavby, ale královské paláce, kláštery nebo obytné domy byly stavěny hlavně ze dřeva a z těch se nezachovalo nic.
Navíc v roce 1975 zasáhlo tuto oblast velmi silné zemětřesení (o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice) a stavby byly silně poškozeny. Opravy však začaly téměř okamžitě. V 70. letech minulého století uprostřed Baganu (nyní je toto místo nazývané Starý Bagan) vyrostla vesnice, která byla v roce 1990 během týdne přemístěna do polí o několik kilometrů dál. Nová vesnice se dnes nazývá Nový Bagan. Velká část chrámů stojí na rozlehlé pláni mezi městy Nyaung U, Starý Bagan a Nový Bagan.
Naštěstí je Bagan tak rozsáhlý a pagod je tu tolik, že i při rychle rostoucím zájmu turistů budete mít vždycky šanci najít si svou vlastní pagodu a zažít ten zvláštní klid a duševní očištění, které z této památky na vás dýchne.
Bagan Thatbyinnyu Temple detail Zdroj: Marco Polo
Nic už není, jak bývalo
Od své první návštěvy jsem byl v Baganu mnohokrát a každá návštěva znamenala větší množství turistů a větší omezení pohybu. Je pravda, že mnoho rozpadlých pagod dostalo za tu dobu nový kabát, ale starý duch se hledá stále hůř. Musíte odcházet dál a dál od hlavních chrámů, abyste zažili ticho a kouzlo místa, které vás před pár lety omámilo na každém kroku. Obávám se, že co nevidět tu nastane situace podobná té na Machu Picchu nebo v Českém Krumlově, nebude tu k hnutí a masová turistika si vybere svou daň.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------- Kapské Město + safari v Krugerově národním parku (poznávací zájezd) Prožijte s námi 9 úžasných dní v Jižní Africe. Náš průvodce vám představí kosmopolitní Kapské Město, mys Dobré naděje, ochutnáte víno na jedné z nejstarších vinic a pak už vyrazíme na safari v Krugerově NP, přespíme 2 noci v soukromé rezervaci, kde vyrazíme pěšky do buše, projedeme safari ve voze 4x4 a jako bonus si prohlédneme nádherný Blyde River Canyon. Garantovaný odlet : 5. 11. 2019 Cena včetně letenky: 68 900 Kč
Putování Mexikem Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody. Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek. Cena včetně letenky: 75 500 Kč
Safari v Ugandě – Objevte s námi téměř neznámou africkou krásku Safari v Ugandě patří do kategorie "unikátní". Špatné cesty drží masovou turistiku od Ugandy daleko a paradoxně je to dobře pro milovníky Afriky a divoké přírody. Pokud se vydáte do Ugandy nejen za gorilami, je naše safari v Ugandě výbornou možností spojit poznání několika národních parků se setkáním s gorilami, Uganda vás uchvátí a budete se sem rádi vracet. Cena včetně letenky: 79 900 Kč
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-945167604');