VIDEO: Japonci žerou chobotnice, které se ještě hýbají! Proč?
Tohle video obletělo svět a pohoršují se nad ním miliony diváků z celého světa. Japonský mladík na něm s gustem sní hlavonožce, který se ještě pohybuje – a dokonce se zdá, že se snaží z talíře utéct…
Pokud se na video v článku chcete podívat, buďte varováni, je poměrně nechutné. Jenže odsoudit Japonce je sice snadné, ale nespravedlivé. Podle profesora Charlese Grishama z University of Virginia, totiž kalmar (nikoliv chobotnice) na videu už dávno není mezi živými a tedy nemůže cítit žádnou bolest.
Jak je tedy možné, že se ještě pohybuje? „Mozek je mrtvý, ale buňky v těle ještě žijí. Reagují tedy na podněty z okolí, což vede k tomu, že se chapadla pohybují. Konkrétní příčinou této reakce je chlorid sodný (neboli sůl), který je obsažen ve vysoké koncentraci v sójové omáčce. Ten se dostává do přísavek a tam dochází k chemické reakci, jež je příčinou pohybu.
Cítí tedy kalmar bolest? Podle výše citovaného profesora Grishama nikoliv. Protože je tělo oddělené od hlavy, nervové impulzy se v něm už nepřenášejí a neexistují tedy žádné cesty, jimiž by se mohl přenášet signál o bolesti.
Stejně je to ale znepokojivé – znalosti biologie, které nám umožňují pochopit, že nejde o neetické jednání, jsou poměrně nové. Japonci nemohli drtivou většinu doby, co se tahle specialita jí, vědět, že hlavonožcům neubližují… A je otázkou, zda to vědí lidé, kteří si jídlo užívají na videu…