Nejabsurdnější lyžařské areály světa aneb Sjezd v Severní Koreji
Když se řekne lyžování, asi si představíte Alpy nebo Krkonoše. Ale lyžovat se dá i v mnohem zajímavějších místech.
My Evropané někdy trpíme lehkou sebestředností. A pokud jde o lyžování, tak velkou sebestředností. Většinou nás ani nenapadne, že mimo Evropu a možná USA nebo Kanadu by se ještě někde taky dalo sjezdovat. Ale to je jen předsudek – svět je totiž plný fascinujících lyžařských areálů!
Pokud byste někdy chtěli vyrazit za něčím zcela výjimečným a mít tak doživotní zkušenost, kterou vám budou všichni závidět, máte spoustu možností. A tady jsou ty nejzajímavější a současně nejexotičtější.
Severní Korea
Od loňského roku má Severní Korea vlastní sjezdařský areál. Jmenuje se Maski a opravdu to není žádná tragédie, jak byste možné očekávali. Areál má devět sjezdovek, přičemž ta nejdelší je dlouhá celých 5 kilometrů. Bohužel zde zatím svahy nevybavili sněhovými děly, takže se lyžaři musí spoléhat na přízeň počasí. Součástí areálu je také dvousedadlová lanovka a hotel s ubytováním pro 120 osob. O počtu tajných agentů, kteří vše monitorují, se v propagačních materiálech nemluví… Zájezdy do této fascinující lokality pořádá společnost Koryo Tours. Jdete do toho?
Lyžování v Indii
Samotná myšlenka na lyžování v Indii vypadá absurdně. Ale tento subkontinent je tak veliký, že kromě džunglí zasahuje i do míst, kde jsou hory a velehory. Tak třeba Kašmír – to je místo, kam za lyžováním směřují dobrodruzi z celého světa. Právě tady najdete jediné sjezdovky na světě, kde na vás ze svahů zírají opice a kolem chodí muži ozbrojení kalašnikovy a prastarými lehkými kulomety. Nejslavnějším horským střediskem Kašmíru je Gulmarg; dá se sem dostat letecky z Dillí.
Sjezd v zemi cedrů
Asi byste nevěřili, že Libanon má celkem šest lyžařských středisek. Nejmodernější mezi nimi je Mzaar. Nejvyšší místo má 2465 metrů nad mořem a na svahy vás dorpaví celkem 18 vleků a lanovek. Jezdí sem především obyvatelé Bejrútu. Na cizince zatím zvyklí nejsou.
Eruptivní lyžování
Věděli jste, že lyžovat se dá i na svazích sopky Etna? Italové zde vybudovali rovnou dvě střediska – Rifugio Sapienza a Piano Provenzana. Úplně bezpečné to ale není, občas totiž erupce přicházejí značně nečekaně. A to ani nemluvě o tom, že při těch z loňského roku byla část vleků poškozena a musely se opravovat. Ideální doprava sem je z Palerma, města s jednou z největších kriminalit na světě…
Lyže v zemi zaslíbené
Když Mojžíš vedl z Egypta židovský lid, asi ho nenapadlo, že v jeho zemi zaslíbené se bude jednou lyžovat. I když – byl to prorok, tak kdo ví… Každopádně v celém Izraeli najdete jediný lyžařský areál, a to na hoře Hebron. Tady leží 42 kilometrů sjezdovek, většinou jednodušších a vhodných pro začátečníky a lehce pokročilé. Alpy to nejsou, ale vládne zde úžasná atmosféra: Izraelci většinou nemají kompletní výbavu, a tak se po sjezdovkách prohánějí v džínách…
Kyperské sněhové orgie
Další netypickou středomořskou lokací, kde se dá lyžovat a prakticky nikdo o tom netuší, je Kypr. Jen kousek od slavných pláží najdete horu Olympus. Sezona je zde sice kratší než v evropských kontinentálních velehorách, ale zase máte ze sjezdovky výhled na moře.
Lyžování s čerty
Tasmánie je sice jen malý ostrov, ale kdo zde někdy byl, ví moc dobře, jak pestré to zde je. Sice se proslavil především ptáky kiwi a tasmánskými ďábly, ale lyžařský areál Ben Lomond určitě také stojí za zmínku. Není sice nijak obří, ale místní ho milují… A hlavně: lyžařská sezona zde vrcholí uprostřed našeho léta!
Na lyžích s mudžáhedíny
Írán dokáže popírat všechny představy, které si o něm v Evropě vytváříme. Rozhodně to tady nejsou jen samé pouště, jak je často vidět v hollywoodských velkofilmech. Velkou část země tvoří hory – a některé pořádně vysoké. Není divu, že na místních pětitisícovkách se také lyžuje. Aby to prošlo přísnými islámskými zákony, jsou zdejší vleky oddělené – část je určená jen pro muže, jiná zase jen pro ženy. Ale prašanu je dost pro obě pohlaví!
Ledová hi-tech vášeň v Jižní Koreji
Zatímco v Severní Koreji objevili lyžování až vloni, u jejího jižního souseda už lyžařská mánie propukla v 80. letech 20. století. Díky tomu je v zemi 12 lyžařských středisek, nejslavnější je Jongpjong. Výhodou Koreje jsou nízké zimní teploty, nevýhodou naopak sucha. To znamená, že sněhu je zde spíš pomálu…
Lyžařská perla Balkánu
O Kosovu se v posledních letech v souvislosti s lyžováním moc nemluvilo, pochopitelně. Ale je to škoda, protože přinejmenším areál Brezovica za zmínku určitě stojí.
Lyžování mezi nosorožci
Jižní Afrika, nadmořská výška 2810 metrů a tradice 20 let, to je lyžařský areál Tiffindell. Samozřejmě je to proti našim Krkonoším zcela amatérské, ale zase ta možnost pochlubit se „lyžoval jsem v Africe“ je k nezaplacení…