Cestování vlakem po Indii je nezapomenutelné dobrodružství
Jízda po indické železnici může být pořádný adrenalin. Ale záleží jen na vás, v jakém množství si ho nadávkujete.
Dá se jet v příměstském vlaku "na stojáka", tělo na tělo, i v pohodlí, jež si nezadá s Evropou. Jen to chce nevzdat jen proto, že jde o Indii. Neuvěřitelně byrokratickou, neuvěřitelně exotickou a neuvěřitelně... indickou.
1. Jeďte vlakem
Rozhodnutí jet vlakem je jednoduché a složité zároveň. Lehké proto, že se lístek při troše šikovnosti dá koupit i z tepla domova po internetu (stránky indických drah: http://www.indianrail.gov.in/ ). Druhá strana mince je náš vlastní strach, který je nutno překonat. Indické dráhy jsou rudimentem britské koloniální správy, takže jsou poměrně funkční, byť některá česká média o tamních cestujících píší takřka jako o lidech na sebevražedné misi. Ale vzhledem k tomu, že vlakem cestuje denně miliony Indů, nebude situace tak dramatická.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
2. Nádraží je svět v malém
Na nádraží se vždycky najíte a napojíte. Ne vždy tam jsou nádražní restaurace v evropském slova smyslu, ale vždy je v nejbližším okolí alespoň malá (většinou větší) lidová jídelna. Taxíky jsou předražené, od prvního okamžiku se pokoušejte smlouvat. Časem v tom bezesporu začtete mít grif, ale čím později začnete, tím více proděláte.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
3. Zvolte správný termín
Je dobré dopředu vědět, zdali po trase vašeho vlaku není nějaký význačný (zejména hinduistický) svátek. V tom případě mohou být vlaky dlouhé týdny dopředu vyprodané. Pokud se sami na nějakou takovou slavnost chystáte, neváhejte si lístek zarezervovat. Pokud si netroufáte na indickou byrokracii, neváhejte využít služeb některé z cestovních kanceláří, jejichž kanceláře jsou u nádraží u všech větších měst.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
4. Nenechte se předběhnout
Na první pohled "nebezpečný" chumel lidí u pokladny je ve skutečnosti běžný "boj" o jízdenku. Nebojte se drát se kupředu jako správný frontový bojovník či bojovnice. Personál u pokladen umí anglicky. Pokud si kupujete lístek jiný, než aktuální den, tak musíte vyplnit "rezervaci".
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
5. Vyplňte správně formulář
Formulář má kolonky v angličtině na jedné a v hindi na druhé straně, což v praxi znamená jisté záludnosti. Víte odkud a kam jedete, ale formulář vyžaduje například i číslo vlaku a podobné detaily, jež našinec nezná ani když si kupuje místenku u nás. Nestyďte se zeptat. Nádražní personál je povětšinou ochotný a většinou bez problémů pomohou turisté, kteří chápou v jaké situaci jste se octli. V případě nouze vyhledejte informační kancelář. Neuvěřitelná byrokracie je velkým úskalím indických drah. Mnohdy vás jednotliví drážní zaměstnanci mohou posílat od čerta k ďáblu, tedy od okýnka k okýnku. Buďte trpěliví, nenechte se odbýt.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
6. Zvolte správnou třídu
Zatímco u nás je rozdíl mezi první a druhou vlakovou třídou minimální a často se pozná jen na ceně jízdenky, indické dráhy mají třídy rozeznatelné mnohem lépe. Na dlouhých trasách, které mohou měřit i několik tisíc kilometrů, jsou vagony první třídy klimatizované, stevard vám přinese objednané jídlo zabalené podobně jako v letadle a pokud si to nepřejete, tak krom spolucestujících v kupé nemusíte se světem "tam venku" vůbec přijít do styku. Na dlouhé trasy je dobré vzít komfortnější třídu – přece jen jsou dlouhé trasy na pohodlí náročnější. Jste-li dobrodružnější povaha, bez problémů zvládnete cestu v druhé třídě – přes noc je dobrá sleeper class. Určitě si zvolte na krátké vzdálenosti ten "nejobyčejnější" lístek general ticket. Sice si asi nesednete, ale za ten zážitek to rozhodně stojí.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
7. Nahoře je lépe
Pojedete-li přes noc, vyplatí se mít lůžko nahoře. Důvod je jednoduchý. Potencionální zloděj bude mít poněkud ztíženou práci. Vyšplhat se k vám tak, aby jste si toho nevšimli a dostat se do batohů, zvlášť, když je máte pod hlavou, je přece jen poněkud komplikované. A to nesmí vzbudit ani vás, ani vaše spolucestující. Jsou známy případy kdy v kupé první třídy zloději odstranili kus přepážky mezi jednotlivými kupé a vykradli zavazadla, jež byla odložená pod sedačkami.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
8. Jste-li dva, spěte na střídačku
Některé vlaky mají zamřížovaná okna, což v případě požáru poněkud komplikuje situaci. Vypadá to i jako opatření proti nádražním pobudům, ale ti šikovnější dokážou protáhnout ruku z perónu a sebrat, na co dosáhnou. Nenechávejte nic v blízkosti oken, která zejména v teplejších částech Indie bývají naplno otevřená. Jedete-li přes noc a je vás víc, vyplatí se spát na střídačku. Číst si u čelovky sice není nejpohodlnější, ale přece jen se jedná o nejjistější bezpečnostní opatření. Nemá smysl kupovat řetězy a zámky, které nabízejí naivním turistům nádražní prodejci.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
9. Seznamte se se spolucestujícími
Jeden z nejlepších způsobů, jak ochránit svá zavazadla, je udělat si přátele ze svých nejbližších spolucestujících. Mají znalosti místních poměrů, dokážou vytipovat pobudu a pokud vás vezmou "za své", máte o ochranku postaráno. Nejlepší jsou rodiny s dětmi. Nestyďte si popovídat, Indové jsou zvědaví a zajímá je všechno o "exotické" Evropě.
Vlakem po Indii Zdroj: Topi Pigula
10. Nebojte se ochutnat, nebojte se nabídnout
Máte-li cokoli k ochutnání, nabídněte jim to. Na oplátku se vám dostane pohoštění od vašich nových přátel. Neodmítejte jídlo, ať už je jakékoli, pochvalte ho. Pozvěte je na čaj, který se prodává na každém nádraží a prodavači procházejí skrz vagony. Je velmi levný a jedná se o nejjednodušší seznamovací rituál.
Text a foto: Topi Pigula