Nový Černobyl? Kontroly odhalily, že izraelský reaktor je v katastrofálním stavu. Co hrozí?
Problém? Asi ano...
Testy provedené ultrazvukem prokázaly více než 1500 defektů na hliníkové nádobě jaderného reaktoru v izraelském atomovém středisku Dimona. Vyplývá to ze studie, která byla předložena na dubnovém vědeckém fóru v Tel Avivu. Podle izraelského listu Haarec byly na konferenci patrné pochyby o technickém stavu tohoto zařízení. Izrael není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, takže jeho jaderné pracoviště nespadá pod kontrolu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Reaktor v Dimoně Izrael dostal na konci 50. let z Francie a spustil ho koncem roku 1963. Životnost reaktorů tohoto typu je 40 let.
Podle listu je vnitřní koš, v němž jsou uloženy palivové tyče, nevyměnitelný. Absorbuje velkou část horka a radiace, což ho po letech poškozuje. Izrael sice nespadá pod kontrolu MAAE, ale dobrovolně přistoupil na to, že bude dodržovat bezpečnostní pravidla agentury.
Kdo za to může?
Reaktor v Dimoně spadá pod kontrolu nezávislé komise, která podléhá předsedovi vlády. Tato komise zrušila operační licenci reaktoru z bezpečnostních důvodů zatím pouze jednou.
Někdejší zástupce generálního ředitele pracoviště Eli Abramov v roce 2007 informoval Američany, že některé systémy v reaktoru včetně chladicích věží byly vyměněny. Abramov tehdy přiznal, že problémem je nevyměnitelný vnitřní koš, jehož stav je trvale monitorován.
Na telavivské konferenci se hovořilo o nové technologii monitorování, při níž se používá ultrazvuk. Senzory prý odhalily množství vad, prasklin a deformací uvnitř hliníkového koše. Autoři zprávy tvrdí, že tyto vady neznamenají, že by byly nějaké problémy s reaktorem samotným. Upozornili ale, že i když je stav nyní ještě vyhovující, Izrael nemá řešení pro vzdálenou budoucnost. Nemá kapacitu ani přání nahradit vnitřní koš, což by znamenalo postavit nový reaktor. Nyní není reaktor v provozu tak často jako v minulosti a při každém spuštění vyžaduje bezpečnostní kontroly a nejrůznější povolení.
Atomové centrum Dimona leží v Negevské poušti. Je nad ním bezletová zóna a předpokládá se, že tam Izraelci vyrábějí jaderné zbraně. Otevřeně to nikdy nepřiznali, detaily o provozu vyzradil roku 1986 někdejší zaměstnanec Mordechaj Vanunu, kterého Izraelci odsoudili k 18 letům vězení. Propuštěn byl v roce 2004.
ČTK