VIDEO: Před 76 lety zrušil Hitler invazi do Anglie. Rozhodující bitvu z 15. září 1940 sledujte na Prima PLAY
Herec a letecký nadšenec Ewan McGregor v unikátní rekonstrukci bitvy o Británii
Za datum invaze do Anglie určil Adolf Hitler 17. září 1940. Pouhé dva dny předtím vsadil velitel Luftwaffe Hermann Göring vše na jednu kartu. Domníval se, že Britům zbývá po týdnech zuřivých bojů maximálně 200 letadel. Herec Ewan McGregor a jeho bratr Colin, pilot RAF, se v tehdejším tajném operačním středisku pustí do rekonstrukce událostí onoho kritického dne. Pomůže jim v tom vycvičený personál RAF, který bude minutu po minutě dělat to samé, co jejich předchůdci před desítkami let. Druhý díl dokumentu Bitva o Británii s Ewanem McGregorem sledujte na Prima PLAY.
Když vysvitlo Slunce
V neděli 15. září 1940 se po sedmi dnech špatného počasí protrhaly mraky a nad Anglií vysvitlo Slunce. Ráno byl nízký opar, viditelnost kolem šesti kilometrů a teplota 14 stupňů Celsia. Byl to nádherný den pozdního léta. Winston Churchill si v Londýně pěkného počasí okamžitě všimnul a ještě dopoledne odjel na základnu RAF do Axbridge západně od Londýna.
V 10.10 Němci vzlétli ze svých základen na francouzském pobřeží. Bombardéry kroužily nad Lamanšským průlivem a čekaly na doprovodné stíhačky. V 10.30 do Axbridge dorazil Churchill. Ve velícím středisku zůstal až do večera a po celou tu dobu si nemohl zapálit doutník, jen jej žmoulal sevřený mezi zuby. Klimatizace v místnosti by si s kouřem neporadila.
Spitfiry ve vzduchu
V 10.51 byla na desce znázorňující operační oblast Anglie první značka. Britský systém letecké obrany detekoval 30 nepřátelských letadel. Byl to hrot německého útoku. Tři minuty po jedenácté dostal Keith Park, velitel 11. skupiny stíhacího letectva zodpovědné za obranu jihovýchodní Anglie a Londýna, do vzduchu první dvě perutě spitfirů. Šlo o 72. a 92. peruť z letiště v Biggin Hillu blízko Londýna. Park poslal letadla do výšky sedm a půl kilometru – spitfiry měly hlídkovat u Canterbury a čekat na Němce. Díky své výšce byli Britové nad horním německým krytím. Byl to dokonalý přepad.
Když německé bombardéry s doprovodem dorazily k pobřeží Anglie, spitfiry už na ně čekaly. Parkovou strategií bylo, aby piloti zaútočili na stíhačky Messerschmitt Bf-109. Stodevítky by musely bojovat a bombardéry by tak přišly o svou ochranu. V 11.40 začaly první letecké souboje – Parkova strategie vycházela podle plánu.
Mistrovský úder Keitha Parka
Zatímco zuřily letecké souboje, německé bombardéry letěly dál na Londýn. Objevil se ale nepředvídaný problém. Začal totiž foukat 140kilometrový protivítr, který snížil rychlost bombardérů na polovinu. Dosažení cíle jim bude trvat dvakrát tak dlouho. Göring jim sliboval, že britské stíhací letectvo je už vyřízené, ale bylo to jinak. Britové na ně útočili ze všech stran od chvíle, kdy překročili pobřeží. A mělo být ještě hůř.
Keith Park nyní zasadil svůj mistrovský úder. Vždycky se stavěl skepticky k taktice „velkého křídla“ (Big Wing), která předpokládala, že se naráz vyšlou do vzduchu desítky stíhačů. Podle něj bylo riziko ztráty velkého počtu zkušených pilotů v jediné bitvě příliš vysoké. Nyní nastal čas zasadit Němcům smrtící úder.
Ve 12.09 dorazily německé bombardéry nad Londýn. K jejich hrůze na ně čekalo 60 stíhačů velkého křídla. Spitfiry zahájily mohutný útok. Ve vzduchu bylo tolik britských letadel, že se navzájem pletla do cesty. Bylo sestřeleno jen šest německých bombardérů a 12 stíhaček, ale fakt, že se objevilo tolik letadel RAF, morálkou Luftwaffe silně otřásl.
Když Němci spočítali své ztráty, zjistili, že 15. Září je stálo 56 letadel. V bitvě o Británii zažila Luftwaffe už mnohem horší dny, ale bitva odhalila něco jiného. Po dvou měsících bojů byla RAF dokonce mnohem silnější, než na začátku. O dva dny později Adolf Hitler invazi do Anglie odložil.
Druhou část dokumentu Bitva o Británii s Ewanem McGregorem sledujte na Prima PLAY.
(mih)