Pět dnů divočinou Skalnatých hor jen s tím, co máte zrovna u sebe? Bear Grylls vám to předvede

Ve Skalnatých horách ročně zahyne přes 2000 lidí. Bez ohně, nože a mobilního telefonu jste tady nahraní.

Existuje staré pravidlo, které se hodí, když se ztratíte v divočině. Najděte potůček nebo řeku, pak nějakou pěšinu, která povede k cestě a do bezpečí. To se ale snáz řekne, než udělá. Skalnaté hory představují bezmála dva miliony kilometrů čtverečních divočiny a rozkládají se na sedmi amerických a dvou kanadských státech. Bývalý elitní příslušník britských speciálních jednotek Bear Grylls se rozhodl ukázat, jak se s divočinou můžete poprat. Jen s tím, co měl na sobě, seskočil padákem na náhodně vybrané místo kdesi uprostřed horské pustiny.

Ve výšce tří kilometrů nad Skalnatými horami někde u kanadských hranic Bear Grylls vyskakuje z malého jednomotorového letadla. Neví, kde je, nemá mapu, náhradní oblečení, vodu ani jídlo. Dokonce ani mobilní telefon. Jeho úkol je jednoduchý: použít všechny své dovednosti a do pěti dní se z toho dostat živý.

Přistání do větví vysokého smrku je nebezpečné a tvrdé. Padákové šňůry jsou naštěstí dost pevné, unesou až 250 kilogramů. Bearovi se cestou budou hodit. Jeho pohyb sice kontrolují pomocí satelitu dva spolupracovníci, mají ale pokyn kontaktovat ho jen když se ocitne v přímém ohrožení života. K tomu slouží nouzová vysílačka.

Rozhodujte se

Jedna z věcí, které jsou pro přežití v takové situaci důležité, je dělat rozhodnutí, nezaseknout se. „Nesmíte začít věci odkládat. Říká se, že je lepší udělat špatné rozhodnutí než nedělat nic. Díky tomu se pohybujete stále dál a dál a tak se dostanete z problémů,“ říká Bear Grylls.

Je září a teplota je kolem 15 stupňů nad nulou. V noci ale klesá k bodu mrazu. Základními potřebami jsou tedy přístřeší, oheň a něco k jídlu. Bez nože, jen s ostrým odštípnutým kamenem Bear zabije, stáhne a upeče chřestýše na ohni rozdělaném třením borového dřeva. A postaví si suchý přístřešek. V noci ale jeho stopu zachytí grizzly – cítí kořist až na 35 kilometrů a i když budete opatrní a zbytky své skrovné večeře ihned spálíte v ohni, nemáte zdaleka vyhráno.

S grizzlym v zádech

Medvědi a po nich i vlci jsou ve Skalnatých horách velkým nebezpečím. Pokud na grizzlyho narazíte, nestačí prchat, musíte také zamést svou pachovou stopu. Nejlepší je hledat řeku a tu přebrodit – to se ostatně shoduje i s vaším hlavním plánem, jak se z celé situace vymotat.

řeka se dá využít i jako dopravní prostředek, v nouzi do ní prostě skočíte a necháte se unášet proudem. Plavte ale nohama napřed, abyste mohli včas reagovat na kameny. Také je dobré se přidržet něčeho, co plave – třeba kusu stromu.

Úspěšná mise

Čtvrtý den už toho má Bear Grylls plné zuby. Má žízeň a hlad a chce se toho dostat – a chce vidět znova svou rodinu. Ale kýžená pěšina vedoucí k cestě mu stále uniká. Romantika se dávno vytratila a pohyb horami je stále namáhavější.

Podél řeky se nakonec Bear Grylls pohyboval dva dny a když už to vypadalo beznadějně, přišla záchrana. Na konci čtvrtého dne ale dorazil na dohled silnice. Dostat se k ní, ale nebude snadné – zbývá slanit dvacetimetrový útes a překonat další řeku. Skalnaté hory vás nepustí tak snadno…

Jak se vymotat z opravdu složité situace uvidíte v dokumentu Bear Grylls: Muž vs. divočina.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom