Konec boje proti pytlákům! Sloni se budou zabíjet dál
Tanzánie před nedávnem vyhlásila ambiciózní plán boje proti pytlákům. Tento týden ho ukončila. Proč?
„Lidé jsou důležitější než sloni,“ zněl hlavní argument ministra Khamise Kagashekiho, jenž původně s nápadem přišel. Před třemi týdny tento ministr přírodních zdrojů a cestovního ruchu navrhl: každý chycený pytlák by měl být na místě popraven. Bez rozsudku a bez řádného procesu... Psali jsme o tom TADY. Proč teď ta náhlá změna?
Ukázalo se, že vyřešit problém s pytláky bude mnohem těžší, než si úředníci mysleli. Akce nazvaná Operace Terminate začala hned po ministrově vyhlášení. Stovky policistů, vojáků i strážců parků během ní vnikly do řady vesnic a míst, kde pašeráci působí. Bez důkazů a řádného soudního procesu začali zavírat a mnohdy i střílet ty, na které padlo podezření.
Proti této akci se okamžitě objevilo obrovské množství námitek, z velké části zřejmě oprávněných. Vládní úředníci, kteří se na zásazích podíleli, během nich brutálně zneužívali svou pravomoc. Zasahovali s velkou mírou násilí, používali drastické donucovací prostředky a také se střílelo.
Tanzánie bude dál pokračovat v boji proti pytlákům běžnými prostředky, už bez snahy vyřešit celý problém najednou a zcela bez kontroly. Jaký to bude mít výsledek, je však ve hvězdách. Právě Tanzánie trpí řáděním pytláků nejvíc. Jenže současně právě ze safari do oblastí jako Serengeti nebo kráteru Ngorongoro pochází výrazná část jejího přijmu. Co s tím? To zatím nikdo neví. Jenže na další váhání už není čas – podle posledních odhadů sloni vymřou do 10 let… Více informací TADY.