reklama

USA přezbrojují: do 5 let nahradí kulomety laserovými děly!

Laserový souboj Foto: Laserový soubojFoto: All

Opravdu zažijeme laserové zbraně tak brzy? Američané slibují, že ano...

Americká armáda se rozhodně nezastavila ve 20. století. Její velitelé už dnes moc dobře vědí, že s pouhou početní převahou počítat nemohou – a tak musí být hlavní výhodou US Army technologická převaha.

Začíná s tím u své vlajkové lodi, kterou je letectvo (OK, přiznáváme, že tato věta zní divně). A mělo by to nastat mnohem dříve, než si kdokoliv myslel – v nové zprávě letectvo slibuje, že nejpozději do pěti let budou americké stíhačky a bombardéry ozbrojené laserovými zbraněmi.

Na konferenci Force Association Air & Space to prozradil generál Hawk Carlisle. „Věřím tomu, že budeme mít zbraně využívající usměrňovanou energii, které bychom mohli využívat na vojenských letadlech,“ řekl na přednášce věnované válkám páté generace. „ A den, kdy se to stane, je mnohem blíž, než si většina obyčejných lidí myslí,“ dodal velitel letectva...

V současné době se testuje řada systémů laserových zbraní; zatím nejnadějněji se jeví 150 kW laser HELLADS (neboli High Energy Liquid Laser Area Defense Systém), který vyvinula společnost General Atomics. Jeho hlavní výhodou je jeho velikost: měří pouhých 1,3 x 0,4 x 0,5 metrů. To znamená, že se dá použít na dronech Predator. Navíc mu stačí energie z jediné sady li-ion baterií. Armádní výzkumná organizace DARPA by HELLADS ráda měla v poli už roku 2018.

Článek

Laser na ISS: Je to dobrý nápad? Foto:

Japonci navrhují vybavit Mezinárodní vesmírnou stanici laserovým dělem!

Namísto ničení invaze mimozemšťanů by zbraň mohla uklidit zaneřáděnou oběžnou dráhu.

HELLADS a další laserové zbraně budoucnosti reagují především na bouřlivý rozvoj vojenských dronů a také na podobu současných asymetrických válečných konfliktů. Laserové zbraně sice nejsou dostatečně silné na to, aby zničily například tank nebo bombardér, ale bohatě stačí na likvidaci automobilu s teroristy nebo vojenského nepřátelského drona menší velikosti.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama