Skvělá zpráva: konec neetických show s kosatkami je tady!
Největší společnost provozující delfinária, slavný SeaWorld, slíbil, že do roku 2017 ukončí show s kosatkami. Trvalo to mnoho let a SeaWorld celou tu dobu odrážel útoky aktivistů, ekologů, celebrit i opravdových oceánologů – ale teprve nyní vyslyšel přání veřejnosti.
„Nasloucháme přáním našich návštěvníků a vyvíjíme se v souladu s nimi,“ řekl prezident SeaWorldu Joel Manby novinářům. Starou teatrální show by rád nahradil něčím úplně novým – představením kosatek v jejich přirozeném prostředí a s důrazem na jejich přirozené projevy chování…
Je to sice úžasné, ale změna je spíše vyvolána stoupajícími ekonomickými problémy společnosti – jen vloni poklesl počet návštěvníků o 17 procent a příští rok by mohl být pro SeaWorld zcela katastrofický. Pokud by vedení společnosti opravdu rychle a důrazně nereagovalo…
Špatná zpráva je, že SeaWorld zruší toto představení jen v jediném ze svých zábavních parků, v dalších čtyřech budou probíhat i nadále. Kritici to tedy označují jen za líbivou manipulaci, která reálně příliš nezmění.
Není to jen PR trik?
Joel Manby však tvrdí, že tyto změny myslí vážně a že budou ještě mnohem větší a zásadnější. Ve zveřejněné nové zprávě pro investory popsal, že by chtěl společnost více zaměřit na uchovávání zvířat a ne na divácky atraktivní podívanou. „Lidé milují organizace, které mají smysl, i když jde o ziskové firmy,“ argumentoval Manby. „Nevidím důvod, proč bychom mezi ně nemohli patřit i my…“
Tlak na SeaWorld vzrostl po uvedení dokumentu Blackfish, který pojednával o smrti trenéra jedné z kosatek – a upozornil na celkové podmínky, v nichž zvířata i lidé v parku žijí. Tlak celebrit (například Matt Damon nebo Harry Styles) podpořili i politici – například kongresman Adam Schiff chce navrhnout zákon, který by měl SeaWorldu přikázat, aby pustil všechny kosatky do volné přírody.
Co je špatného na kosatkách v akváriu?
Proč by měly kosatky z delfinárií zmizet? Mořská bioložka Naomi Roseová řekla deníku Guardian: „Jsou příliš velké, příliš společenské, příliš náročné na péči.“
Nejzřetelněji je to vidět na věku kosatek: v přírodě se běžně dožívají až 50 let – zato v zajetí jen výjimečně dosáhnou věku 20 let. Chování kosatek v zábavních parcích sice může připadat návštěvníkům roztomilé, má však řadu podivných projevů. Tak třeba se kosatky často zakusují do okrajů bazénů – nic podobného v přírodě nedělají. Ničí si tím čelisti i zuby a často o ně dokonce úplně přijdou: jenže jde o tak náročný zákrok, že u něj musí být přítomný zvěrolékař s anestezií. A to zase kosatky stresuje…
Dalším projevem je tzv. syndrom pokleslé ploutve. V přírodě ho nevidíte, ale asi u tří čtvrtin samců chovaných v zajetí dochází k tomu, že jim poklesává horní ploutev. Příčina není úplně známá...
Navíc se z nich stávají v zajetí zabijáci. Zatím neexistuje ani jediný důkaz, že by za stovky let kosatka zabila ve volné přírodě člověka. A dokonce i případů, že by kosatka člověka jen napadla je jen pár; ve většině šlo navíc o omyl, kdy kosatka zaměnila člověka za jiného tvora; například tuleně. Při těchto incidentech byl kosatkou pokousán jen jediný člověk, jinak šlo spíš o srážky… Zato v zajetí je situace úplně jiná: Od roku 1970 došlo už k 28 napadení člověka kosatkou, přičemž při nich zahynulo 6 lidí. Ta čísla jsou děsivá a je překvapivé, že delfináriím nevadí…
Podle biologů útočí kosatky na lidi především kvůli změnám v psychice a kvůli stresu. Zatímco v přírodě žijí kosatky v rodinách a někdy i klanech, v delfináriích musí být kvůli malému prostoru jen ve společnosti jednoho nebo dvou tvorů stejného druhu. Druhý velký stresor spočívá v omezení pohybu kosatek: v přírodě uplavou za den až 150 kilometrů – v zajetí kolem 10 kilometrů...