20. října 2015 06:00

Domy prvních Marťanů budou vypadat jako iglú!

Kolonie na Marsu by mohla vzniknout pomocí robotů a 3D tisku.

Až se lidé konečně vydají k Rudé planetě, všeobecně se předpokládá, že dlouhodobý pobyt na povrchu stráví v modulech vyrobených na Zemi a vyslaných k Marsu napřed. Stejný proces sestavování většího vesmírného komplexu z menších prefabrikátů se ostatně uplatnil i při stavbě Mezinárodní vesmírné stanice. Příchod 3D tisku a pokročilé robotiky ovšem naznačuje, že budoucí stanice na Marsu možná bude připomínat spíše eskymáckou osadu než několik pospojovaných maringotek.

Slibuje to alespoň architektonická soutěž vypsaná NASA. Její účastníci ze světových kanceláří měli za úkol přijít s co nejrealističtějším návrhem základny na Marsu, který by zároveň využíval nejmodernějších technologií 3D tisku. Patero finalistů ukazuje, že řada starých problémů s kosmickými koloniemi vlastně čekala na své vyřešení až do dnešní doby robotů a 3D tiskáren.

5) Kosmická mušle

Hned u prvního návrhu NASA přiznává, že jde zároveň o nejvíce futuristickou ideu. Přesto nelze než složit koncepu Mollusca L5 notnou poklonu. Aerodynamická stavba z marťanského skla ve tvaru pokroucené mušle totiž skýtá jakousi zastřešenou ochranu habitatům a skleníkům samotným.

4) Mraveniště a roboti

Návrh týmu MASS nebyl jediný, který spoléhal na využití robotických konstruktérů. Snad kvůli mraveništi připomínajícím vzhled kostrukce, kterou z místních materiálů několik kráčejících robotů vytiskne okolo dvojice prefabrikovaných modulů, však MASS naznačuje, jak výsostné postavení budou asi pro kolonisty plecháči mít. Není problém vytušit spojení mezi nimi a hospodářskými zvířaty z minulosti, tedy co do role částečně autonomního a zhola nepostradatelného pomocníka.

3) Dokonalá recyklace

Především na permanentní kolonii se zaměřil návrh ESA a společnosti LIQUIFER System Group jménem LavaHive. Do systému stavby totiž zakomponovává i přistávací modul, jehož přítomnost jiné návrhy spíše ignorují. Původní plavidlo je zde základem nafukovací konstrukce, která je posléze pomocí inovativní metody přetavení vzorku povrchu na kámen posílena a odizolována kvůli radiační i jiné ochraně.

2) Modulární habitaty s pomocí robotů

Londýnská firma Foster + Partners není v oboru vesmírných konstrukcí žádný nováček – právě ona loni ve spolupráci s ESA navrhla vybudování lunárního stanoviště pomocí kombinace 3D tisku a dálkově ovládaných robotů. Identický postup by v podstatě použila i na Marsu. V praxi by to znamenalo nejprve vysadit nafukovací stany, které postupně ještě před příletem lidí roboti obestaví a zasypou materiálem z místní půdy. Výsledek by měl výborně stínit proti nepříznivým podmínkám a jako bonus navíc připomíná hobití noru.

1) Marťanské iglú

První místo v soutěži ale obdržely intituce Team Space Exploration Architecture a Clouds Architecture Office za svůj návrh jménem Ice House. Ten je v zásadě místním iglú, jehož ledové stěny poskytují perfektní izolaci jak proti nízkým teplotám, tak i proti radiaci. Stavební materiál, totiž voda, by mohla být získána poměrně snadno – v původním návrhu z půdy u marťanských pólů, dnes už rovněž víme o tekoucí vodě v jiných oblastech.

Ladislav Loukota

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom