reklama

VIDEO: Unikátní ukázka inteligence chobotnice – vyrobila si brnění!

Úkryty chobotnice Amphioctopus marginatus - Obrázek 3 Foto: Úkryty chobotnice Amphioctopus marginatus - Obrázek 3Foto: All

Chobotnice nás nikdy nepřestanou překvapovaz svou inteligencí...

Teprve před 4 lety objevili mořští biologové, že indonéské chobotnice umí používat nástroje. BBC o tom teď natočila skvělý dokument, z něhož vám přinášíme ukázku.

Jde o chobotnice druhu Amphioctopus marginatus. Vědci pozorovali, jak se tito tvorové naučili používat skořápky kokosových ořechů, jichž jsou zdejší vody plné. Chobotnice různých druhů velice často využívají různých předmětů jako úkryt. Ale jen ty indonéské si nosí tyto předměty sebou. Konkrétně jde o skořápky kokosových ořechů.

Podívejte se na video:

V čem je to tak výjimečné? Vždyť takový krab poustevnk používá také nejrůznější přírodniny, aby se v nich ukryl… Podle biologa Juliana Finna je odpověď zjevná: „Chobotnice totiž sbírají skořápky, které využijí až později, v okamžiku ohrožení.“ Dokazují tím svou schopnost uvažovat do budoucnosti – předvídavost a inteligenci.

Chobotnice totiž navíc improvizovaný úkryt vyrábí přímo na místě až v případě ohrožení: jednoduše si ho složí ze dvou skořápek. Podle mořských biologů jde o vůbec první příklad, kdy se nějaký bezobratlý živočich naučil zacházet s nástrojem. Jen málokoho překvapilo, že se to podařilo zjistit právě u chobotnic – vědci je dlouhodobě pokládají za nejchytřejší ze všech bezobratlých…

 

 

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVSupernova Foto:
22.05
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama

\n