reklama

VIDEO: Japonci žerou chobotnice, které se ještě hýbají! Proč?

Chobotnice na talíři Foto: Chobotnice na talířiFoto: All

Tohle video obletělo svět a pohoršují se nad ním miliony diváků z celého světa. Japonský mladík na něm s gustem sní hlavonožce, který se ještě pohybuje – a dokonce se zdá, že se snaží z talíře utéct…

Pokud se na video v článku chcete podívat, buďte varováni, je poměrně nechutné. Jenže odsoudit Japonce je sice snadné, ale nespravedlivé. Podle profesora Charlese Grishama z University of Virginia, totiž kalmar (nikoliv chobotnice) na videu už dávno není mezi živými a tedy nemůže cítit žádnou bolest.

Jak je tedy možné, že se ještě pohybuje? „Mozek je mrtvý, ale buňky v těle ještě žijí. Reagují tedy na podněty z okolí, což vede k tomu, že se chapadla pohybují. Konkrétní příčinou této reakce je chlorid sodný (neboli sůl), který je obsažen ve vysoké koncentraci v sójové omáčce. Ten se dostává do přísavek a tam dochází k chemické reakci, jež je příčinou pohybu.

Cítí tedy kalmar bolest? Podle výše citovaného profesora Grishama nikoliv. Protože je tělo oddělené od hlavy, nervové impulzy se v něm už nepřenášejí a neexistují tedy žádné cesty, jimiž by se mohl přenášet signál o bolesti.

 

Stejně je to ale znepokojivé – znalosti biologie, které nám umožňují pochopit, že nejde o neetické jednání, jsou poměrně nové. Japonci nemohli drtivou většinu doby, co se tahle specialita jí, vědět, že hlavonožcům neubližují… A je otázkou, zda to vědí lidé, kteří si jídlo užívají na videu…

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama