reklama

Sebevražedné sklony máme v genech – a vědci už je umí odhalit

Sebevražedný skok Foto: Sebevražedný skokFoto: Thinkstock

Mohly by krevní testy předpovídat zvýšené riziko sebevraždy? Vypadá to, že ano...

 Jen ve Spojených státech ročně spáchá sebevraždu přibližně 36 000 lidí. Ale co kdyby jim jednoho dne mohl předcházet jednoduchý krevní test? V nové studii dokázali američtí vědci jen ze vzorku krve zjistit, kdo ze zkoumaných lidí měl sebevražedné myšlenky nebo se o sebevraždu pokusil. Jejich přesnost byla 80 procent, napsal zpravodajský server CNN.

"S testy, jako je ten náš, bychom mohli být schopní snížit počet sebevražd tím, že identifikujeme tyto osoby a zasáhneme včas, abychom zabránili katastrofě," řekl hlavní autor studie, Zachary Kaminsky z Univerzity Johnse Hopkinse.

Kaminsky s kolegy prováděli testy vzorků krve a pátrali v nich po zvýšení jistých chemických látek v genu s označením SKA2, který, jak se zdá, pomáhá mozku regulovat stres. Pokyny genu jsou přenášeny do oblasti mozku, která kontroluje negativní myšlenky a impulzivní chování. Vědci předpokládají, že lidé s abnormální verzí tohoto genu mohou mít větší problémy zastavit příliv hormonů, které jejich tělo produkuje v reakci na stres.

Článek

Mrtvý delfín Foto:

Sebevraždy ve světě zvířat: který tvor si sáhne na život nejčastěji?

Pokud jste si mysleli, že sebevražda je hřích vyhrazený pouze pánům tvorstva, tak se mýlíte. Bylo popsáno několik případů, kdy sama zvířata ukončila svůj život, a nebudou...

"Je dobré cítit stres, když přecházíte ulici. Musíte se soustředit," vysvětlil Kaminsky. "Ale jakmile jste bezpečně na druhé straně, nechcete v tomto nastavení zůstat."

Dosud musí odborníci posuzující riziko sebevraždy lidí spoléhat především na vyjádření jich samotných, zda mají sebevražedné myšlenky. "Ale pokud je někdo opravdu odhodlaný zabít sám sebe, pak může raději lhát," dodal Kaminsky. Tuto překážku by podle něj mohly krevní testy odstranit. Dostupné by mohly být za pět až deset let, dodal autor studie.

ČTK

Článek

Sebevražda Foto: Thinkstock

Vědci našli štít proti sebevraždám. Je to běžná, ale návyková látka

Je to dobrá zpráva pro všechny, kdo si (stejně jako my) potřebují omluvit svou závislost na kávě.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama