Opravdu využíváme jen 10 procent mozku?
Je lidský mozek tak dokonalý, anebo naopak tak nedokonalý?
V mnoha filmech, knihách i seriálech se objevuje mýtus o tom, že člověk využívá jen desetinu svého mozku – zbytek jeho kapacity je nevyužitý. Naposledy se tato myšlenka stala základem skvělého akčního trháku Luca Bessona Lucy. Jeho hrdinka využije svůj mozek na 100 procent – a pak se dějí věci!
Je to pravda, anebo ne? Neurologové vědí už dávno, že jde o naprostý nesmysl. Slovy známého harwardského neurologa Barryho Gordona: „využíváme prakticky všechny části mozku – a většina (mozku) je aktivní většinu času.“ O tom, že lidský mozek je využívaný téměř na 100 procent, existuje celá řada důkazů, sedm těch základních dal dohromady jiný americký neurolog Barry Beyerstein:
1) Nehody: pokud bychom nevyužívali většinu mozku, pak by drtivá většina všech poškození hlavy neměla žádné důsledky. Ale praxe ukazuje, že sebemenší poškození jakékoliv části mozku má efekt téměř okamžitý.
2) Mozkové scany ukázaly, že i když člověk nedělá vůbec nic, mozek je stále aktivní – a to většina jeho oblastí.
3) Mozek je extrémně energeticky náročný orgán. Na jeho výživu jde 20 procent celkové energie těla, přitom tvoří jen 2 procenta jeho hmotnosti. Pokud by nebyl využívaný, nedávalo by to evolučně vůbec smysl a neúprosné přírodní zákony by ho brzy nechaly zakrnět. Tedy pokud by vůbec vznikl…
4) Mapy mozku: Díky technologiím jako jsou tomografie PET nebo magnetická resonance fMRI už začínáme chápat, co které oblasti mozku dělají. I během spánku se všechny části mozku občas aktivují. Jedinou výjimkou je situace, kdy je mozek nějak fyzicky poškozen.
5) Oblasti mozku: Už desetiletí výzkumu ukazují, že neznáme sebemenší oblast mozku, která by nedělala vůbec nic.
6) Mikrostrukturální analýza: Existuje metoda, během níž vědci do mozku vpraví miniaturní elektrodu, která sleduje chování jednotlivé buňky. Ani jedna tato analýza neprokázala, že by v mozku byly oblasti, které nevyužíváme.
7) Degenerace: Mozkové buňky, které nevyužíváme, degenerují. Pokud bychom nevyužívali 90 procent mozku, asi by naše hlavy byly rázem výrazně lehčí (a prázdnější).
Může za to Einstein?
Z vědeckého hlediska je to zcela jasné a jednoznačné – ale jak tedy tento mýtus vůbec vznikl? Řada knih ho přisuzuje Albertu Einsteinovi, ten ale výše zmíněnou větu o 10 procentech využívaného mozku nikdy nepronesl. Autorem této víc než trvanlivé legendy byl s největší pravděpodobností americký psycholog William James, který nikdy mozek na vlastní oči ani neviděl. Roku 1890 napsal krátkou práci o využívání mozkové kapacity, kde tvrdil, že z ní „využíváme jen malou část“. A to stačilo, o zbytek se postarali už američtí novináři, kteří zkreslili citaci a doplnili ho o čísla…