reklama

Hladiny oceánů stoupají nejrychleji v lidských dějinách

New York zaplavený oceánem Foto: New York zaplavený oceánemFoto: All

Průměrně dvaceticentimetrový vzrůst hladiny oceánů, k němuž došlo od začátku 20. století, nemá za posledních 6000 let obdoby.

Uvádí to studie mezinárodního týmu vědců, podle níž za nebezpečným fenoménem stojí globální změna klimatu a tání ledovců. Americké ministerstvo obrany zároveň zveřejnilo zprávu, podle níž představují klimatické změny bezprostřední riziko pro bezpečnost USA.

Studie publikovaná v aktuálním vydání časopisu Proceedings americké akademie věd porovnává úroveň oceánů za 35 000 let od poslední doby ledové. Ze zkoumaného období představovalo posledních 6000 let relativně neměnnou úroveň hladiny oceánu až do druhé poloviny 19. století. Posledních zhruba 150 let však přineslo dramatickou změnu, kdy začala hladina stoupat.

Anketa

Mohou nějak stoupající hladiny oceánů ovlivnit život v Česku?

"Myslím si, že se to děje jasně v důsledku rostoucích teplot," uvedl hlavní autor studie, australský vědec Kurt Lambeck. Oteplování Země působí na oceán dvěma způsoby – jedním je takzvaná teplotní roztažnost neboli nárůst objemu vody s rostoucí teplotou, druhým pak tání ledovců zásobující oceány další vodou.

Vědci k závěru jedné z nejpropracovanějších studií na toto téma dospěli na základě dvě desítky let trvajícího sběru a analýzy sedimentů na několika místech světa od Británie po Seychely.

Vody přibývá, pevniny ubývá...

Růst hladiny podle nich významně zrychlil v posledních dvou desetiletích. Zatímco v průběhu většiny 20. století činil 1,7 milimetru za rok, mezi lety 1993 a 2010 to bylo již 3,2 milimetru.

Pentagon v pondělí zveřejnil zprávu konstatující, že klimatické změny představují bezprostřední hrozbu pro bezpečnost Spojených států. Americká armáda se podle ní začne přizpůsobovat rostoucím hladinám moří, rozšířenějším obdobím sucha či prudším úderům bouří. "Úbytek ledovců vytvoří tlak na zdroje vody na některých místech naší polokoule. Devastace hurikány může zasít sémě nestability. Sucha a nedostatečná úroda mohou zanechat miliony lidí bez prostředků k životu a rozpoutat vlnu masové migrace," prohlásil americký ministr obrany Chuck Hagel.

Americké úřady hovoří o bezpečnostních hrozbách v souvislosti se změnou klimatu již delší dobu, za bezprostřední ohrožení vyžadující okamžitou reakci však Pentagon podle listu New York Times označil měnící se podnebí vůbec poprvé. A zatímco dosud řešila armáda USA zejména možné následky růstu hladiny oceánů na své námořní základny a podobná témata, podle nové zprávy zahrne klimatická rizika do své strategie, například při řešení potenciálních hladomorů v Africe.

ČTK

MĚLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

 

Článek

Sob neboli karibu Foto:

Uhodnete, které zvíře nejvíc zpomaluje globální oteplování?

Sobi v severských oblastech prý zpomalují globální oteplování. Jak to dělají?

Článek

Následky globálního oteplování Foto:

Potvrzeno: probíhá nejhorší možný scénář globálního oteplování

Dlouho jsme se o globálních změnách klimatu bavili jako o něčem teoretickém, o něčem, co se nás v podstatě netýká. Ale konec zábavy, tohle už vůbec není legrace: podle...

 

Článek

Rakousko se mění před očima Foto:

Průšvih: globální oteplování dorazilo do Evropy. Rakousko má velké problémy

Rakousko je podle vědců silně zasaženo změnami klimatu...


První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za hranice všednosti Foto:
10:40 11:15
57%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama