Potvrzeno: probíhá nejhorší možný scénář globálního oteplování
Dlouho jsme se o globálních změnách klimatu bavili jako o něčem teoretickém, o něčem, co se nás v podstatě netýká. Ale konec zábavy, tohle už vůbec není legrace: podle nejnovějších vědeckých poznatků žijeme v nejhorším možném scénáři vývoje klimatu.
Když píšeme nejhorším, myslíme „nejhorším pro lidstvo“. Už v březnu vydala OSN podrobnou zprávu o vzestupu hladiny oceánů a stejně vážném problému, který ho provází – okyselování moří. Před dvěma týdny vydal senát Spojených států zprávu o důsledcích klimatických změn na USA. A do třetice teď s vlastní velkou zprávou přišla NASA společně s University of California. Ta poslední je zřejmě nejhrozivější.
Ukazuje totiž na konkrétních důkazech, že se od Antarktidy začínají uvolňovat obrovské kusy západního ledovcového štítu. Celý ledovec kolabuje a my lidé tomu nejsme schopní zabránit. Následky nutně musí být katastrofální – pokud by tento pevninský ledovec opravdu zkolaboval a jeho hmota se rozpustila v oceánu (což je scénář, k němuž to směřuje), pak by se hladina moří zvýšila až o 3,6 metru. Ne, tohle není překlep – opravdu o celé tři celých šest metru... Nenastala by samozřejmě ihned, ale postupně, zřejmě v průběhu několika století.
Pro řadu ostrovních a pobřežních oblastí by to znamenalo katastrofu. Družicové snímky amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) porovnávané s dalšími satelitními, leteckými i pozemními fotografiemi oblasti ukazují, že tání ledovce je rychlejší, než vědci předpovídali, a překonalo již kritickou hranici, která způsobí dominový efekt. "Jsme opravdu svědky začátku etapy," komentoval situaci spoluautor jedné ze studií, glaciolog Ian Joughin z Washingtonské univerzity. "Zdá se, že to jde rychle," dodal.
Řetězová reakce
Globální oteplování a ozónové díry, jevy přisuzované lidské činnosti, změnily na Antarktidě chování větrů a ohřívají moře, které postupně rozmělňuje spodní část ledovce sklánějícího se do oceánu. "Systém je v jakési řetězové reakci, která se nedá zastavit," oznámil glaciolog NASA Eric Rignot. "Každý proces v této reakci zapříčiňuje ten další," upozornil. Snižování emisí z fosilních paliv za účelem zpomalení změny klimatu pravděpodobně tání ledovce už nezastaví, ale může jej přece jen zpomalit, soudí Rignot.
Až doposud k tomuto problému mlčel jeden z největších viníků – Čína. A právě na ní spočívá teď nejvíc zodpovědnosti. Podle studie britského Centra pro studium klimatu není bez spolupráce Číny možné zabránit vzestupu teploty o dva stupně. Práce tvrdí: „Akce, které Čína (ne)podnikne v dalších deseti letech, budou zásadní nejen pro ni samotnou, ale i pro celý svět."