Slum uprostřed luxusu? Ano, vítejte v Guryongu
Jak vypadá bída uprostřed bohatství Jižní Koreje? Jako slum
Gangnam Style
Znáte píseň Gangnam Style? Možná jste netušili, že tento megahit je pojmenovaný právě po nejluxusnější čtvrti v Soulu, Gangnamu. Tato honosná část korejského hlavního města je domovem nejbohatších lidí země, což s sebou nese přepychové domy, drahé značkové obchody a extravagantní podniky. Avšak uprostřed tohoto luxusu žijí jedni z nejchudších obyvatel Soulu. Oblast v srdci Gangnamu, kde přebývají, se nazývá Guryong a je pravděpodobně posledním slumem v Jižní Koreji.
Ničení ve jménu olympiády
Slum vznikl v 80. letech minulého století, kdy byly kvůli výstavbě pro asijské a olympijské hry přestavěny chudší oblasti Soulu a jejich obyvatelé byli nuceni se přestěhovat. V té době někteří z vystěhovaných, kteří neměli kam jít, se nelegálně usídlili v na pozemcích v Guryongu, kde si postavili provizorní obydlí. Pro mnohé z nich to bylo pouze prozatímní řešení a doufali, že si brzy najdou lepší ubytování. Nicméně slum přetrvává až dodnes a většina jeho původních obyvatel ho doposud neopustila. Časem zde také našli přístřeší lidé stižení nepříznivými životními situacemi, jako je bankrot, ztráta partnera nebo zaměstnání, a jeho populace se rozrostla.
Jaký je plat v Koreji?
Domy provizorně vyrobené z plechu, dřeva, plachet a v lepším případě z cihel jsou nelegálně postavené na pozemku o velikost přibližně 266 304 m2. Obyvatelé se živí převážně jako dělníci na stavbách, uklízečky nebo poskytují špatně placené služby ostatním občanům z chudinské čtvrti. Velká většina z nich musí vyžít s rozpočtem nepřesahujícím 200 000 wonů, což je přibližně 4000 Kč. Pro srovnání, minimální měsíční mzda v Koreji činí zhruba 34 000 Kč. V jejich obydlích často chybí základní vybavení, jako je kuchyně nebo sociální zařízení, záchody bývají společné pro několik obydlí. Kromě toho Guryong sužuje všelijaký hmyz, kterého se obtížně zbavuje, protože se stal odolný vůči veškerým dostupným hubícím přípravkům. Také zde často vznikají požáry, které ničí přístřešky a čas od času berou i lidské životy.
Město Soul v minulosti už několikrát přišlo s návrhy a plány na přemístění komunity a rekonstrukci Guryongu. Na jeho místě by měly vzniknout nové bytové domy, kde by snad mohli najít ubytování i současní obyvatelé chudinské čtvrti. O obnově oblasti se mluví již dlouhou dobu, avšak domluva mezi vlastníky pozemků, obyvateli slumu a městem je složitá. Pokud bude slum renovován, jeho obyvatelé musejí být odškodněni a musí jim být poskytnuto náhradní ubytování.
Město sice už dříve zařídilo dočasné bydlení pro rezidenty Guryongu, ovšem pro mnohé z nich je nájem v těchto náhradních domech příliš vysoký. Navíc nikdo obyvatelům nezaručí, že se po renovaci oblasti opravdu budou moct vrátit zpátky. Stavba bytových domů je momentálně naplánovaná na rok 2020, avšak slum a jeho obyvatelé zatím stále zůstávají na místě. Je tedy vysoce pravděpodobné, že se začátek rekonstrukce čtvrti odsune na později. Její obyvatelé ovšem stále doufají v důstojnější životní podmínky a v lepší život mimo slum. Bohužel, jejich osud je stále nejasný a zdali se jim někdy dostane opravdové pomoci, také není jisté. Text: Klára Burešová