Ztracené atomové bomby: kam se poděly a kdo je má?
Myslíte si, že atomové zbraně jsou v bezpečí hlídané pluky vojáků? Po přečtení následujícího článku jistotu ztratíte.
Během studené války poztrácely Spojené státy nejméně osm jaderných zbraní. Navždy. Tomuto průšvihu se v armádní terminologii říká „Zlomený šíp“. Dohromady měly tyto poztrácené atomovky sílu jako 2200 pum, které dopadly na Hirošimu… Přečtěte si o osudu těchto zbraní.
Puma jedna: Ztracena v Pacifiku
V únoru roku 1950 se během zkušebního letu z Aljašky do Texasu málem zřítil americký bombardér B-36. Letadlo mělo obrovské problémy, a tak posádka, aby zabránila pádu, musela stroj odlehčit. Pilot tedy odhodil jadernou pumu o síle 30 kilotun do Tichého oceánu. Po pádu bomba explodovala, naštěstí jen její konvenční část. Uran v pumě se ztratil a nebyl nikdy nalezen…
atomový hrib nad Nagasaki, foceno z B-29 Superfortresses provádějící útok
Pumy dvě a tři: Zmizely v oblacích
10. března roku 1956 vyletěl bombardér B-47 z letecké základny MacDill na Floridě. Mířil do oblasti Středozemního moře. Poté, co nad oceánem vletěl do husté mlhy, navždy zmizel. Nikdy se po něm nenašla jediná stopa. Na palubě tohoto letadla byly dvě jaderné pumy, zřejmě o síle 3,4 megatun. I po nich se slehla země.
Pumy čtyři a pět: leží někde v bažinách
V lednu roku 1961 se hned při vzletu zřítil bombardér B-52, který nesl dvě 24megatunové atomové bomby. Stalo se to, když stoupal ze základny Goldsboro v Severní Karolíně. Jedna z bomb se ztratila úplně, druhá dopadla do místní bažiny. Jádro s atomovým materiálem se nikdy nenašlo. Americké letectvo to vyřešilo elegantně: koupilo celou mnohakilometrovou oblast a zakázalo vstup do ní.
Puma číslo šest: v Zemi vycházejícího slunce
5. října 1965 spadl z paluby letadlové lodi Ticonderoga letoun. Přímo do Tichého oceánu, který je v té oblasti (poblíž japonského pobřeží) hluboký asi 5000 metrů… Šlo o letadlo A-4E Skyhawk, které neslo 1megatunovou vodíkovou pumu. Americkému námořnictvu trvalo 15 let, než se k průšvihu přiznalo. Bomba se samozřejmě nikdy nenašla; dodnes leží asi 120 kilometrů od Rjúkjú.
Výbuch atomové bomby o ekvivalentu 11 kilotun
Pumy číslo 7 a 8: i s ponorkou někde na dně
Z dodnes neznámých příčin se na jaře roku 1968 potopila americká jaderná ponorka Scorpion. Stalo se to jen 600 kilometrů od Azorských ostrovů. Při katastrofě zemřelo všech 99 členů posádky, takže neexistuje žádné svědectví. Ponorka nesla dvě atomové zbraně, o nichž americká armáda nechce dodneška mluvit. S nejvyšší pravděpodobností šlo o torpéda, každé s asi 250kilotunovou hlavicí…
text: RD