Zvířecí Avengers: Špičkoví lékaři si půjčili jména od slavných superhrdinů
Tihle Avengers sice nemají superschopnosti, ale zato jsou skuteční. Tým brazilských lékařů a technologických odborníků pomáhá zvířatům způsobem, který je jako ze žánru sci-fi.
Avengers v reálném světě? Na jednu stranu je to úžasná představa, vždyť těžko si představit mocnější a čestnější bytosti nežli představuje uskupení superhrdinů kolem Kapitána Ameriky; přihlédneme-li však k tomu, kolik budov a měst bývá v průměrném komiksovém příběhu zdemolováno, zase o tolik bezpečněji by se nám nakonec snad ani nežilo. Jenže spekulace stranou, naše planeta totiž Avengers skutečně má – tedy, alespoň v určitém úhlu pohledu. V roce 2016 totiž médii proběhla zpráva o skupině, která si říká „Animal Avengers“. Tito zvířecí ochránci se nehlásí k odkazu slavného komiksového týmu jen tak pro nic za nic, jejich ambicí je s pomocí nejmodernější technologie skutečně pomáhat světu – a hlavně zvířatům.
Skloubení medicíny a 3D tisku
Mezi projekty této skupiny stojí například titanový zobák pro opuštěného papouška, obdobné protetické zobáky pro housery, tukany a další ptáky. Ale třeba také celý umělý krunýř pro želvu! Zní to možná absurdně, ovšem tito Avengers dokážou pomocí trojrozměrného tisku vytvářet protézy pro zvířata, jež se narodila s deformacemi či kvůli různým nehodám o části těla přišla.
Jak řekl jeden z členů týmu Roberto Fecchio: „Nejdříve jsme začali spolupracovat jen jako přátelé díky naší sdílené lásce k vědě i zvířatům. Rychle jsme si uvědomili, že pomocí přelomové technologie jsme schopni posunout hranice a dopřát nemocným zvířatům na míru vytvořené protézy, jež jim v důsledku mohou zachránit život."
A z koho se tedy stylová parta skládá? Zvířecí chirurg Rodrigo Rabello má přezdívku Thor, neboť je vysoký a blond. Zubní chirurg Paulo Miamoto zastupuje Visiona, jelikož si ostatní utahují z jeho nevyčerpatelného množství energie. Roberto Fecchio na první pohled připomíná Iron Mana, takže o jeho převzaté roli nemůže být pochyb. Dalším veterinářem je Matheus Rabello, díky své vášni k technickým vychytávkám známý jako Hawkeye. Pětici lékařů uzavírá Sergio Camargo, který je označován jako Kapitán Amerika jednoduše z toho důvodu, že je z tohoto týmu nejstarší. Designér Cicero Moraes je odborníkem na 3D tisk a stojí za technologickou částí projektu. Přezdívá se mu Hulk díky vypracované muskulatuře. Tým má vybudovanou základu v brazilském Sao Paulu, v jehož okolí také nejvíce působí.
Inspirace od Avengers
Od doby, co zvířecí hrdinové vešli ve všeobecnou známost, přišli i s několika dalšími vychytávkami – například poraněnému psovi vytvořili nový umělý zub prostřednictvím 3D tisku. Zároveň však inspirovali i řadu dalších šikulů na pomezí technologií a medicíny, a tak na internetu můžete nalézt i množství nových nohou pro psy či koně, umělý ocas aligátora a další fascinující nápady. Je tedy dobře, že Avengers nemusí všechno zvládnout sami, někdy totiž stačí i pouhá inspirace – a další dobrodiní na sebe nenechá dlouho čekat. Možnosti využití nejnovějších technologií na pomoc zvířatům se totiž stále posouvají.
Text: MS