Ztrácíme kontrolu nad vesmírným smetím, přiznali astronomové
Už vloni v dubnu oznámila Evropská vesmírná agentura ESA, že problém s vesmírným smetím kolem Země je čím dál horší. A může naší přetechnizované civilizaci způsobit pořádné problémy.
Za dobu šedesáti let, co jako lidstvo létáme do vesmíru, jsme z oběžné dráhy Země udělali smetiště, a to pořádně nebezpečné smetiště. Místo toho, abychom se snažili tento problém nějak řešit nebo ideálně eliminovat, pouze ho zhoršujeme. A podle expertů z ESA si tím přiděláváme do budoucna jen stěží představitelné problémy. Rozsah problému vám ukážeme v dokumentu Potíže s vesmírným odpadem na Prima ZOOM.
Nebezpečné harampádí
Ta nejdražší a technicky nejpokročilejší díla lidských rukou nenajdeme na Zemi – ale ve vesmíru. Ať už jsou to satelity, vesmírné lodě nebo kosmické stanice, tyto technologie vždy stojí miliony dolarů. A mohou je snadno zničit odpadky, s nimiž hrozí srážka na oběžné dráze Země, kde takového odpadu rychle přibývá. Podle nové zprávy ESA se počet předmětů, které mohou zničit třeba vesmírnou loď za posledních asi 20 let více než zdvojnásobil.
Už jen sledovat, kde se jaké vesmírné odpadky nad našimi hlavami pohybují, přestává být prakticky možné; zpráva ESA uvádí, že jich tam je v současné době asi 150 milionů. Jsou tak drobné, že unikají pozornosti přístrojů, ale současně dostatečně velké, aby mohly poškodit nebo i zničit satelit či vesmírnou loď.
Špatné vyhlídky
A podle všech prognóz jich bude velmi rychle přibývat. S tím, jaké ambice mají soukromé společnosti s dobýváním vesmíru i kosmickou turistikou, se zdá, že oběžná dráha bude velmi brzo ještě zaplněnější než nyní. Nemluvě o ambicích, které projevují asijské státy (jako Indie a Čína) s prozkoumáváním Sluneční soustavy. Zejména Indie se v posledních letech stává velmocí ve vynášení satelitů – a protože jsou její vesmírné programy extrémně levné, s počtem kosmického odpadu, který se při tom uvolňuje, si nikdo moc hlavu neláme.
„Opravdu hodně se bojíme,“ uvedl Rolf Densing z ESA. „Tento probém je tak velký, že se dá řešit pouze globálně.“ Tyto objekty jsou sice většinou velice drobné, ale pohybují se na oběžné dráze obrovskou rychlostí, některé z nich 28 000 kilometrů za hodinu. Ještě roku 1993 bylo na oběžné dráze asi 8 000 předmětů, které by mohly způsobit při srážce katastrofu; nyní je situace mnohonásobně horší. „V současnosti víme, že ve vesmíru kolem Země je asi 5 000 objektů větších než jeden metr, 20 000 objektů nad 10 centimetrů a asi 750 000 kulek o velikosti asi jednoho centimetru. Menších milimetrových objektů je tam pak přes 150 milionů,“ uvádějí nová čísla ESA.
Ironií osudu je, že nejnovějším velkým kusem odpadu se stal štít proti vesmírnému odpadu, který se 30. března nepodařilo nainstalovat na ISS – astronomům uletěl a nyní je naopak sám hrozbou pro stanici...
Nejvíce k „zaplevelení“ vesmírného sousedství naší planety přispěly dvě události z posledních let: jednak čínský test protidružicové zbraně z roku 2007, který zničil starou meteorologickou družici Feng Jung. Druhou událostí, která zahltila oběžnou dráhu mrakem odpadu, je pak srážka dvou satelitů z roku 2009.
Co s tím?
ESA i NASA sice mají několik teoretických plánů, jak oběžnou dráhu vyčistit, nejdále jsou v tom však zřejmě Japonci a jejich kosmická agentura JAXA. Ta už vytvořila dokonce i systém jakéhosi lovce odpadu, ten však zatím bohužel během praktických testů neuspěl.
Text: MK
Rozsah problému vám ukážeme v dokumentu Potíže s vesmírným odpadem na Prima ZOOM.