14. května 2024 16:00

Polští vojáci ztratili na cvičení odstřelovačskou pušku

Polští vojáci z jednotky územní obrany při víkendovém cvičení ztratili odstřelovačskou pušku, jakou používají elitní střelci. Ztrátu zbraně vyšetřuje vojenská policie i kontrarozvědka. Navzdory intenzivnímu pátrání se ztracenou pušku dosud nepodařilo nalézt, pátrání pokračuje.

Na ztrátu zbraně přišli vojáci z 71. praporu lehké pěchoty až poté, co se vrátili do kasáren v Malborku z intenzivního nočního cvičení na polygonu u města Tczew na severu Polska a zjistili, že pouzdro na odstřelovačskou pušku BOR je prázdné. Sídlo jednotky i polygon byly uzavřeny, uvedl server Onet. Dodal, že jednotku tvoří jak profesionální vojáci, tak dobrovolníci, kteří ve vojsku slouží ve svém volnu, jednotka tedy cvičí hlavně o víkendech.

Přečtěte si také: Špičková odstřelovačka, z níž mají Rusové strach, sestřelí i vrtulník. Podívejte se, jaké dělá díry

Tématem cvičení, které začalo v sobotu 11. května večer a skončilo v neděli 12. května ráno, bylo právě použití odstřelovačských pušek. Cvičení podle Onetu neřídil velitel jednotky, ale jeden z nižších důstojníků.

Účinný dostřel je 1200 metrů

Polské odstřelovačské pušky BOR ráže 7,62x51 milimetrů NATO vyrábí zbrojovka ve městě Tarnów. Vyznačují se uspořádáním bullpup, kdy přebíjecí mechanismus a zásobník jsou v pažbě za spouští, dále vysokou přesností a odolností v různých podmínkách. Prvních 51 pušek si polské ministerstvo obrany objednalo v září 2008, pak následovaly další zakázky. Podle televizní stanice TVN24 byla zatím ta poslední na dalších 50 pušek z března 2023.

Mohlo by vás také zajímat: Pán obzoru, který ničí kilometry vzdálené Rusy. Obří pušku potěžkal reportér CNN Prima NEWS

Existuje také varianta pušky BOR na výkonnější náboj .338 Lapua Magnum, ale i s aliančním nábojem je zbraň schopna účinně střílet až na vzdálenost 1200 metrů, dodal server Defence24.pl. Podle internetové encyklopedie byl neupřesněný počet pušek vyvezen do Nigérie. Vznikla i varianta určená pro civilní trh, která byla v roce 2013 vystavena na veletrhu v Norimberku.

Zdroj: ČTK, Onet.pl, State of Guns

Video, které jste mohli minout: Největší postrach tanků. Podívejte se na smrtící sílu bazuky

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom